Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 26 lutego 2010 r., sygn. KIO/UZP 12/10
Oświadczenie wiedzy przedstawiciela producenta jako oświadczenie wiedzy, a nie woli, nie wymaga dla skuteczności złożenia uprawnienia do reprezentacji.
Oświadczenie wiedzy przedstawiciela producenta jako oświadczenie wiedzy, a nie woli, nie wymaga dla skuteczności złożenia uprawnienia do reprezentacji.
1) Zamawiający ma prawo określić przedmiot zamówienia w taki sposób, aby uzyskać oczekiwany efekt, bowiem przepisy ustawy Pzp pozostawiają właśnie zamawiającemu możliwość precyzowania cech przedmiotu zamówienia w sposób, który chroni jego obiektywny interes.
Produkt równoważny do produkt, który nie jest identyczny, tożsamy z produktem referencyjnym, ale posiada pewne, istotne dla zamawiającego, zbliżone do produktu referencyjnego cechy i parametry, które powinny zostać określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
W przypadku, gdy zaoferowany produkt nie spełnia wymogu, wskazanego w SIWZ, zamawiający zobligowany jest do odrzucenia oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
Zamawiający zobligowany jest opisać przedmiot zamówienia w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości.
Uznaje się, że oferta równoważna to taka, która przedstawia przedmiot zamówienia o właściwościach funkcjonalnych i jakościowych takich samych lub zbliżonych do tych, które zostały zakreślone w SIWZ, lecz oznaczonych innym znakiem towarowym, patentem lub pochodzeniem.
1) Zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy pzp środki ochrony prawnej przysługują wykonawcom i uczestnikom konkursu, a także innym osobom, jeżeli ich interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.
Uczestnikami postępowania toczącego się w wyniku wniesienia protestu stają się wykonawcy, którzy mają interes prawny w tym, aby protest został rozstrzygnięty na korzyść jednej ze stron, i jeżeli protest dotyczy treści ogłoszenia lub w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego,