Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. I SAB/Wr 230/23
Cudzoziemcy; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: , Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Horobiowski (sprawozdawca),, Sędziowie: Sędzia WSA Asesor WSA Tadeusz Haberka,, Iwona Solatycka,, po rozpoznaniu w Wydziale I, na posiedzeniu niejawnym, w trybie uproszczonym, w dniu 5 grudnia 2023 r., sprawy ze skargi: małoletnia A. H. reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego A. H. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy: I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się bezczynności; II. stwierdza, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. zobowiązuje organ do wydania aktu kończącego postępowanie w terminie 14 dni od daty przekazania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 2.000,00 (dwa tysiące) złotych; V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597,00 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organem administracji.
1.1. Reprezentowana przez przedstawiciela ustawowego A. H. (ojciec) małoletnia obywatelka U. A. H. (ur. [...] 2018 r.; dalej: Strona, Skarżąca) złożyła do Wojewody Dolnośląskiego (dalej: Wojewoda/organ) wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wraz z załączonymi dokumentami, który wpłynął do organu w dniu 24 kwietnia 2019 r. (data prezentaty na kopercie wniosku przesłanego pocztą).
1.2. W toku postępowania pismem z dnia 13 listopada 2020 r. matka dziecka J. T. wniosła o przyspieszenie rozpoznania wniosku, natomiast pismem z dnia 18 października 2022 r. obje rodzice Strony wnieśli o wydanie decyzji, dołączając kopie swoich kart pobytu i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę na terenie RP.
1.3. Pismem z dnia 11 maja 2023 r. wezwał o osobiste stawiennictwo w terminie 30 dni, wyznaczając w tym celu datę 2 czerwca 2023 r., a ponadto aby w tym samym terminie – pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania – uzupełniono jego braki formalne przez: dołączenie do akt sprawy kopii wszystkich stron ważnego dokumentu podróży zawierających adnotacje urzędowe oraz jego oryginału – do wglądu oraz uzupełnienie wniosku w części E o podpis (przez złożenie kompletnie wypełnionego formularza wniosku zatytułowanego "korekta"), ponadto aby w terminie 30 dni przedłożono wskazane w wezwaniu dodatkowe dokumenty – pod rygorem wydania decyzji na podstawie dotychczas zgromadzonego w sprawie materiału.