Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Rz 824/21

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska, Sędzia WSA Piotr Popek /spr./, Sędzia WSA Tomasz Smoleń, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy N. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2021 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.300.2021.2.DP w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy N. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Gmina "N" (dalej: Gmina/Wnioskodawca) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 18 sierpnia 2021 r. (nr 0114-KDIP4-1.4012.300.2021.2.DP), dotyczącą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685; dalej powoływanej w skrócie jako "ustawa VAT"), w której uznano jej stanowisko odnośnie do przedstawionego stanu faktycznego za nieprawidłowe.

Gmina zwróciła się do Dyrektora KIS o wyjaśnienie skutków prawnopodatkowych, na gruncie ustawy VAT, zrealizowanej na rzecz mieszkańców Gminy inwestycji w odnawialne źródła energii (instalacji fotowoltaicznych, powietrznych pomp ciepła z zasobnikami ciepłej wody i kotłów na biomasę).

We wniosku podano, że Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Instalacje montowano w/na/przy budynkach mieszkaniowych stanowiących własność Mieszkańców. Były to budynki stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB w dziale 11, podgrupie 111. Ich powierzchnia nie przekraczała 300 m2. Jeżeli montaż na budynkach mieszkalnych nie był możliwy, to realizowano go na budynkach gospodarczych znajdujących się na nieruchomościach Mieszkańców. W budynkach tych nie była zasadniczo prowadzona działalność gospodarcza. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu pn. "[...]". Liderem projektu jest Gmina N. Na Projekt ten uzyskano dofinansowanie od Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2022. Uzyskane dofinansowanie zostało udokumentowane umową. Dofinansowanie zostało udzielone na pokrycie części kosztów kwalifikowanych Projektu, w tym kosztów związanych z zakupem i montażem Instalacji, a także wydatków związanych z kosztami ogólnymi Projektu. Podatek VAT był kosztem niekwalifikowalnym. Okres trwałości Projektu określono w Umowie o dofinansowanie na 5 lat, licząc od jego zakończenia. Przez ten czas Gmina zobowiązała się pozostać właścicielem Instalacji zrealizowanych na jej terenie oraz podmiotem odpowiedzialnym za ich eksploatację. Umowa o dofinansowanie zawiera również zobowiązanie do osiągnięcia przez Gminę określonego efektu ekologicznego. Wniosek o dofinansowanie, ani Umowa o dofinansowanie, nie przewidują żadnego związku pomiędzy otrzymanym przez Gminę dofinansowaniem, a świadczeniem Gminy na rzecz Mieszkańca. Wysokość dofinansowania w Projekcie jest pochodną wysokości kosztów kwalifikowanych. Warunkiem otrzymania dotacji i utrzymania prawa do niej jest spełnienie określonych wskaźników realizacji Projektu, polegających na osiągnięciu określonego poziomu produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych (efekt ekologiczny).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00