Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Po 623/23
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: referent stażysta Adrian Piechota po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi R. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 czerwca 2023 roku nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Po 623/23
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 czerwca 2023 r. nr [...] w zakresie podatku od towarów i usług, wydana na wniosek R. G.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka przedstawiła następujący stan faktyczny.
W dniu 26 lipca 2013 r. zawarła z R. S.A. obecnie P. S.A. ( dalej "leasingodawca") umowę leasingu nieruchomości w formie aktu notarialnego. Na podstawie umowy leasingu leasingodawca zobowiązał się nabyć od podatnika oraz oddać do używania i pobierania pożytków podatnikowi jako korzystającemu, w zamian za określone w umowie leasingu wynagrodzenie przedmiot leasingu - nieruchomość lokalową, to jest lokal niemieszkalny, z własnością którego związany jest odpowiedni udział w nieruchomości wspólnej, z którego własnością związane jest prawo do wyłącznego korzystania z oznaczonych
miejsc postojowych w hali garażowej. W umowie leasingu podatnik jako korzystający
zobowiązał się do bezwarunkowego przyjęcia przedmiotu leasingu i zapłaty na rzecz
leasingodawcy wynagrodzenia pieniężnego w wysokości netto łącznie wyższej od wartości przedmiotu leasingu. W wykonaniu umowy leasingu leasingodawca wystawia na rzecz podatnika faktury na raty leasingowe i nalicza od rat leasingowych podatek VAT według stawki 23%. Ponadto w tym samym dniu, 26 lipca 2013 r. podatnik zawarł z leasingodawcą w formie jednego aktu notarialnego dwie dodatkowe umowy: umowę sprzedaży oraz umowę przedwstępną sprzedaży, na podstawie której podatnik sprzedał leasingodawcy wyżej opisaną nieruchomość lokalową za określoną cenę wraz z podatkiem VAT oraz drugą umowę , w której leasingodawca zobowiązał się, po upływie pełnego okresu trwania umowy leasingu oraz pod warunkiem spłaty przez korzystającego wszelkich zobowiązań wobec leasingodawcy wynikających z umowy leasingu, do sprzedaży tej nieruchomości lokalowej korzystającemu (tj. podatnikowi), w dniu następnym po dniu zakończenia umowy leasingu w 2023 r. za określoną w tej umowie cenę netto, powiększoną o podatek VAT w stawce obowiązującej w dniu zapłaty.