Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Op 283/23

Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Asesor sądowy WSA Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) Protokolant Referent Grażyna Sułkowska-Kosmider po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi G. S.A. w C. na interpretację Burmistrza Strzelec Opolskich z dnia 17 sierpnia 2023 r., nr FP.310.1.2023 w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez G. S.A. z siedzibą w C. (dalej określana jako: skarżąca, wnioskodawca, podatnik, spółka) jest interpretacja indywidulana przepisów prawa podatkowego z 17 sierpnia 2023 r. wydana przez Burmistrza Strzelec Opolskich, którą uznano za nieprawidłowe stanowisko spółki zawarte we wniosku z 19 maja 2023 r. dotyczące art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2023, poz. 70, zwanej dalej w skrócie "upol"), wskazujące, że grunty znajdujące się pod lustrem wody na poziomie III K. podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości stawką pozostałą, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 lit. c upol, ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym nie są i nawet potencjalnie nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej spółki.

Zaskarżona interpretacja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, przedmiotem działalności spółki jest m.in. produkcja cementu (PKD 23.51 .Z) oraz wydobywanie kamieni ozdobnych oraz kamienia dla potrzeb budownictwa, skał wapiennych, gipsu, kredy i łupków (PKD 08.11.Z). Spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntów, na których znajduje się K." (dalej: K.). Działki gruntów sklasyfikowane są jako "K" - użytki kopalne. Z wniosku o interpretację nie wynika, aby spółka prowadziła działalność inną niż gospodarcza. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że K." eksploatuje złoże wapieni triasowych, systemem ścianowym na dwóch poziomach wydobywczych I i II. Złoże urabiane jest metodą strzelania długimi otworami, a następnie urobek ładowany jest koparkami hydraulicznymi lub ładowarkami kołowymi na mobilne zakłady przeróbcze albo na samochody technologiczne i przewożony na zwałowisko zakładu przeróbczego. Wydobycie prowadzone jest częściowo poniżej zwierciadła wód gruntowych (zwierciadło swobodne wód podziemnych występuje na wysokości spągu poziomu I), co oznacza konieczność prowadzenia ciągłego odpompowywania wody z wyrobiska w celu prowadzenia eksploatacji. Historycznie, wydobycie było również prowadzone na III (najgłębszym) poziomie wydobywczym, gdzie były eksploatowane wapienie [...] dla potrzeb zakładu wapienniczego, z założeniem do spągu złoża. Poziom III został zatopiony (poprzez zaprzestanie odwadniania) około 2003 r., po zakończeniu wydobycia dla zakładów wapienniczych. Aktualnie, Wojewoda Opolski decyzją z 26 listopada 2007 r. udzielił spółce, na okres do 20 lat, pozwolenia wodnoprawnego na: K. do rzędnej nieprzekraczającej 188,50 m n.p.m.;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00