Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2023 r., sygn. II SA/Wr 328/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Adam Habuda Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 listopada 2023 r. sprawy ze skargi M. D. na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 14 kwietnia 2023 r., nr 325/2023 w przedmiocie wstrzymania budowy budynku gospodarczego kontenerowego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 14 IV 2023 r. (nr 325/2023), Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej "DWINB"), po rozpatrzeniu zażalenia M. D. (dalej "skarżący") i M. G. (dalej "uczestniczka postępowania"), utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. (dalej "PINB") z 20 III 2023 r. (nr 20/2023), wstrzymujące skarżącemu i uczestniczce postępowania budowę budynku gospodarczego kontenerowego o powierzchni zabudowy 14,64 m2, usytuowanego na działce nr [...], AM-[...], obręb N.

Powyższe postanowienie wydano w następujących okolicznościach sprawy:

W dniu 31 I 2023 r. PINB przeprowadził kontrolę stanu zabudowy na nieruchomości stanowiącej współwłasność skarżącego i uczestniczki postępowania, oznaczonej jako działka nr [...], AM-[...], obręb N. W protokole z kontroli stwierdzono, że na działce o nr ew. [...] AM-[...], obręb N. został usytuowany obiekt kontenerowy o długości - 6,05 m, szerokości - 2,42 m i wysokości (zmierzonej od poziomu terenu) - 2,80 m, posadowiony na bloczkach betonowych, o powierzchni zabudowy - 14,64 m2. Obiekt posiada niepełną instalację elektryczną. Położony jest w odległości około 1,52 m od ogrodzenia z działką o nr ew. [...] i w odległości około 1,60 m od ogrodzenia z działką o nr ew. [...]. Kontener posiada okna w ścianach bocznych (krótszych). Z kolei wzdłuż dłuższego boku, wybudowano wiatę o konstrukcji drewnianej wspartą na słupach z dachem pulpitowym, przykrytym gontem bitumicznym na deskowaniu. Zmierzone po obrysie słupów zewnętrznych wymiary wiaty wynoszą: długość - 5,52 m, szerokość - 3,04 m, wysokość przy okapie - 1,95 m, przy kalenicy - 2,67 m, powierzchnia – [...] m2. Wiata została zakotwiczona w gruncie stalowymi kotwami, zaś jej podłoże wyłożono kostką betonową. Pod wiatą i w kontenerze złożono sprzęty gospodarcze, ogrodowe i meble. Teren działki został ogrodzony siatką stalową na słupkach. Natomiast od frontu (od strony ul. [...]) zamontowano dwie bramy wjazdowe. Do protokołu skarżący oświadczył, że wspomniane obiekty zostały posadowione około 2019 r., oraz że kontener był kilkukrotnie przenoszony w obrębie działki. Powyższego obiektu skarżący nie zgłosił do właściwego organu budowlanego, bowiem w myśl art. 29 pkt 21 ustawy z 7 VII 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, ze zm.), dalej "PB" jest to obiekt przeznaczony do czasowego użytkowania w trakcie prowadzonych robót budowlanych. W piśmie z 17 II 2023 r. skarżący wskazał dodatkowo, że sporny kontener jest obecnie zapleczem trwającej budowy ogrodzenia, oraz że znajduje się na działce od kilku lat, przy czym jego położenie w tym czasie zmieniało się kilkukrotnie. Zawsze był on jednak wykorzystywany wyłącznie na potrzeby budowy (tj.: wiaty; ogrodzenia; bram wyjazdowych, czy prac geologicznych). Oświadczył ponadto, że jego zgłoszenia dokona po zakończeniu budowy domu, pod warunkiem, że pozostanie na działce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00