Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. I SA/Lu 466/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca), WSA Grzegorz Wałejko po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 listopada 2023 r. sprawy ze skargi K. K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 czerwca 2023 r. nr 0112-KDSL1-2.4011.103.2023.4.PS w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2023 r. nr 0112-KDSL1-2.4011.103.2023.3.PS, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz K. K. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 27 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dalej także: "organ interpretacyjny", utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia 29 maja 2023 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku K. K., dalej: "wnioskodawca", "podatnik", "strona", "skarżący", o wydanie interpretacji indywidualnej.

Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz akt postępowania, wnioskiem datowanym na 1 marca 2023 r. podatnik zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów art. 5a pkt 38-40, art. 9 ust. 2, art. 22, art. 23, art. 30ca oraz art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca podał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dotyczy ona od samego początku tworzenia oprogramowania. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest realizacja zleceń programistycznych na rzecz kontrahentów, bazująca na posiadanej przez podatnika wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowywania rozwiązań w zakresie tworzenia programów komputerowych począwszy od analizy potrzeb, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie i wsparcie techniczne, integrowanie z innymi systemami (wnioskujący podzielił swoją działalność na 3 etapy), z wykorzystaniem konkretnych języków programowania i systemów komunikacji pomiędzy aplikacjami. Wnioskodawca podał przy tym szczegółowo do jakich usług przykładowo wykorzystał poszczególne języki programowania i w jaki sposób. W wyniku opisanych przez wnioskodawcę prac powstają programy komputerowe Dochody wnioskodawca rozlicza w formie podatku liniowego stosując stawkę 19%, natomiast chciałby skorzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 5% na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), dalej: "u.p.d.o.f". Odwołując się do treści art. 1 ust. 2 pkt 1 i art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.), dalej: "Pr. aut.", strona odniosła się do szerokiego rozumienia pojęcia programu komputerowego, konkludując, że program komputerowy, będący efektem jej pracy to utwór, cechujący się niepowtarzalnością, oparty na autorskich pomysłach, zatem objęty ochroną w rozumieniu art. 74 Pr. aut. Każdorazowy wynik prac podatnika stanowi więc osobny element podlegający takiej ochronie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00