Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. I SA/Lu 384/23

Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Jerzy Parchomiuk Asesor sądowy Marcin Małek Protokolant specjalista Marta Wawrzecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2023 r. sprawy ze skargi Z. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M. na odmowę wydania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego opinii o stosowaniu preferencji z dnia 9 maja 2023 r. nr 0671-SPZ-1.4100.220.2022.20 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Lu 384/23

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2023 r. Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego odmówił Z. spółce z o.o. z siedzibą w M. (Z. , spółka, skarżąca, strona, płatnik) wydania opinii o stosowaniu preferencji w poborze zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dokonywania w obowiązującym roku podatkowym wypłat dywidend na rzecz S. S.A. z siedzibą w Luksemburgu (podatnik), których łączna kwota przekroczy wartość określoną w art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT).

W uzasadnieniu wskazano, że podatnik i płatnik są członkami grupy kapitałowej (Grupa) zajmującej się działalnością w zakresie przetwarzania i zagospodarowania odpadów. Wypłacającym dywidendy jest Z. spółka z o.o., a więc podmiot mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym spełniony jest wymóg określony w art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT. Uzyskującym przychód z dywidend jest S. S.A., tj. spółka, która zgodnie z certyfikatem rezydencji podatkowej wydanym przez luksemburskie władze podatkowe w dniu 13 stycznia 2022 r. posiada status rezydenta podatkowego w Wielkim Księstwie Luksemburga. Tym samym spełniony jest wymóg określony w art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy CIT. Płatnik i podatnik są podmiotami powiązanymi, należącymi do Grupy. Podatnik posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym płatnika od dnia 1 września 2009 r., czyli ponad 2 lata. Spełniony jest zatem wymóg określony w art. 22 ust. 4 pkt 3, ust. 4a i ust. 4d pkt 1 ustawy CIT. Podatnik co do zasady podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia, co potwierdził certyfikat rezydencji. W wyjaśnieniach z 23 lutego 2023 r. płatnik wskazał, że dochody z dywidend nie podlegają w Luksemburgu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a jedynie podatkiem majątkowym, jeśli spółka-matka posiada ponad 10% udziałów w swojej filii. W sprawozdaniu finansowym podatnika za 2021 r., w pozycji 15. rachunku zysków i strat, wskazano podatek dochodowy w wysokości 0 euro. Podobne wnioski płyną z rozliczenia podatku dochodowego za 2020 i 2021 r. Tym samym, jak wskazał organ, dochód (przychód) uzyskany przez S. S.A. z tytułu wypłacanych przez spółkę zależną dywidend w rzeczywistości nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00