Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 23 listopada 2023 r., sygn. II SA/Go 593/23
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 listopada 2023 r. sprawy ze sprzeciwu Prokuratora Okręgowego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie rejestracji pojazdu uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
W dniu 27 września 2017 r., L sp. z o.o. złożyła wniosek o rejestrację pojazdu marki [...] nr rej. [...] (nr indentyfikacyjny [...]).
Decyzją z dnia [...] października 2017 r., nr [...] Prezydent Miasta (dalej: organ I instancji), zarejestrował ww. pojazd.
W dniu 5 lipca 2021 r. do organu I instancji wpłynął sprzeciw Prokuratora Okręgowego do wydanej decyzji o rejestracji pojazdu. Prokurator wniósł o wznowienie postępowania administracyjnego oraz uchylenie ostatecznej decyzji organu I instancji z dnia [...] października 2017 r., nr [...], ponieważ została wydana w warunkach określonych w przepisie art. 145 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., obecnie: Dz.U. z 2023 r., poz. 775, dalej: K.p.a.), tj. na podstawie fałszywych dokumentów, w oparciu o które ustalono dla sprawy okoliczności faktyczne. Do złożonego sprzeciwu Prokurator dołączył kserokopię opinii biegłego sądowego z dziedziny badań mechanoskopijnych z dnia [...] lipca 2020 r., nr [...], z której wynika m.in., że pojazd marki [...] nr rej. [...] posiada nr indentyfikacyjny [...], który został wspawany do podłogi komory badanego pojazdu w miejsce fabrycznego numeru identyfikacyjnego. Wspawany numer wykazuje cechy fabrycznego wykonania i pochodzi z pojazdu [...], który został wyprodukowany w październiku 2015 r. Podłoga komory bagażnika (w którą wspawano numer VIN) wraz z dolnymi fragmentami tylnych słupków została wtórnie wspawana do karoserii badanego pojazdu. Wspawane elementy zostały wyprodukowane w lipcu 2012 r.