Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Rz 1224/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Joanna Zdrzałka /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2019 r. sprawy ze sprzeciwu Prokuratora Rejonowego od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymiany karty motorowerowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

II SA/Rz 1224/19

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...], Starosta [...] odmówił DT wymiany karty motorowerowej nr [...], wydanej w dniu [...] czerwca 1996 r. na druku A [...] przez Urząd Rejonowy w [...] na prawo jazdy kategorii AM.

Organ podał, że podstawą wymiany karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM jest art. 133 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 341 z późn. zm.) - dalej: "u.k.p." oraz § 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2016 r. poz. 231 z późn. zm.) - dalej: "rozporządzenie". Zgodnie z ww. regulacją, wymianie na prawo jazdy kategorii AM podlegają karty motorowerowe wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.) - dalej: "P.r.d.", obowiązującej od 1 stycznia 1998 r. W realiach opisywanej sprawy oznacza to, że wniosek DT nie był możliwy do uwzględnienia, gdyż jego karta motorowerowa został wydana w 1996 r., a zatem na podstawie przepisów ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 z późn. zm.). Organ wskazał, że zgodnie z art. 150 ust. 1 P.r.d., prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierujących pojazdami, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do czasu ich wymiany dokonywanej na koszt osoby uprawnionej w zakresie, na jaki zostały wydane. Osoba uprawniona dokonująca wymiany jest obowiązana do uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Stosownie zaś do art. 150 ust. 2 P.r.d. Minister właściwy do spraw transportu, uwzględniając wszystkie wydawane przed dniem wejścia w życie ustawy dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem oraz koszty związane z ich wymianą, określi, w drodze rozporządzenia, warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami lub potwierdzających dodatkowe kwalifikacje kierujących pojazdami oraz wysokość opłat za ich wymianę. Organ I instancji podniósł, że w żadnym z rozporządzeń regulujących kwestie wymiany praw jazdy nie ma informacji o kartach motorowerowych. Zdaniem Starosty oznacza to, że karta motorowerowa skarżącego nie podlega wymianie na prawo jazdy kategorii AM.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00