Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. II SA/Go 541/23
Ochrona środowiska; Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Jarosław Piątek Protokolant st. sekr. sąd. Danuta Chorabik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2023 r. sprawy ze skargi J. C. na zarządzenie pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przetwarzania odpadów I. oddala skargę, II. zwraca ze Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. stronie skarżącej J. C. kwotę 100 (sto) złotych tytułem nienależnie uiszczonego wpisu sądowego od skargi.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej w niniejszej sprawie przez J.C. jest zarządzenie pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2023 r. w przedmiocie przetwarzania odpadów.
Powyższe zarządzenie pokontrolne zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:
W dniach od [...] maja 2023 r. do [...] czerwca 2023 r. na podstawie art. 9 ust. 1c ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, poprzedzona wnioskiem o interwencję przesłanym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2023 r., została przeprowadzona przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w zakładzie prowadzonym przez J.C. kontrola w zakresie gospodarki odpadami. W związku z tym, iż kontrola interwencyjna dotyczyła gospodarki odpadami, nie zastosowano wobec przedsiębiorcy przepisów rozdziału V ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców, zgodnie z art. 65 pkt 3 - kontrola została podjęta bez zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. W dniu 5 maja 2023 r. przeprowadzono oględziny terenu w obecności właściciela zakładu J.C.. Na utwardzonym placu magazynowym na dz. o nr ewid. [...] w sektorach gromadzone były odpady w postaci zużytych opon ułożonych w pryzmach, innych odpadów gumowych, pociętych opon (tzw. chips z opon), kostki ze sprasowanych opon. Kostki ze sprasowanych opon zdrutowane, zgromadzone były wzdłuż hali produkcyjnej, a także wzdłuż ogrodzenia od strony drogi. W pojemnikach znajdowały się drobne ilości (kilkaset kilogramów) granulatów gumowych. Między poszczególnymi sektorami magazynowania odpadów zachowane były wolne przestrzenie, drogi pożarowe przejezdne. Kostki ze sprasowanych opon ze względu na rodzaj opon oznaczone były informacją o masie od około 800 do ponad 900 kilogramów. Teren zakładu był ogrodzony, miejsca magazynowania odpadów objęte monitoringiem, że głównym profilem spółki jest recykling gumowych odpadów przemysłowych oraz poużytkowych (głównie zużytych opon). Działalność prowadzona jest w zakresie odzysku odpadów gumowych oraz poużytkowych (głównie zużytych opon). Ustalono, że strona legitymuje się: