Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 listopada 2023 r., sygn. II SAB/Gl 106/23
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędzia WSA Artur Żurawik, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K.N. na bezczynność Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie świadczenia wychowawczego na okres 2022/2023 1) stwierdza, że Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sposób przewlekły prowadził postępowanie administracyjne; 2) stwierdza, że przewlekłość miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3) umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do wydania aktu kończącego postępowanie w sprawie odwołania skarżącego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 stycznia 2023 r.; 4) przyznaje od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz skarżącego sumę pieniężną w wysokości 500 (pięćset) złotych; 5) w pozostałym zakresie skargę oddala.
Uzasadnienie
Pismem z 5 czerwca 2023 r. A. N. (dalej jako "skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (organ odwoławczy) w sprawie rozpoznania jego odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z 17 stycznia 2022 r. znak [...] odmawiającej prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko – M. N. na okres świadczeniowy 2022/2023.
W uzasadnieniu wskazał, że wnioskiem z 12 grudnia 2022 r. wniósł o przekazywanie mu świadczenia wychowawczego na córkę, która od 10 grudnia 2022 r. mieszka z nim i nad którą sprawuje on opiekę. Wskazał, że matka jego dziecka pobiera to świadczenie w sposób nieuprawniony, gdyż wyrzuciła ich z domu, w którym wspólnie zamieszkiwali. Dodał, że pismem z 13 grudnia 2022 r. został wezwany do złożenia uzupełniających informacji. Zaś po odmowie przyznania wnioskowanego świadczenia złożył do Prezesa ZUS odwołanie. Następnie składał ponaglenia. Podał także, ze w dniu 2 czerwca 2023 r. pracownicy OPS S. przeprowadzili wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania dziecka. Skarżący uważa przy tym, że organ pozostaje w bezczynności, gdyż dotychczas nie rozpoznano jego odwołania. Zaakcentował przy tym, że nie został przez organ powiadomiony o nowym terminie załatwienia sprawy oraz nie został pouczony o przysługującym mu prawie do ponaglenia dotyczące tej sprawy. Według skarżącego jego sprawa nie ma przy tym szczególnie skomplikowanego charakteru.