Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 października 2023 r., sygn. I SA/Ol 594/22
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Górska, Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), asesor WSA Anna Janowska, Protokolant specjalista Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2023 r. sprawy ze skargi M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka komandytowa z siedzibą w W. na decyzję Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie z dnia 17 października 2022 r., nr 378000-COP.4103.9.2022.KP.SZD w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2018 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie decyzją z 17 października 2022 r. Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (dalej NUCS) rozpoznał odwołanie M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w W. (dalej skarżąca, strona, podatnik, odwołująca się, Spółka) od własnej decyzji z 23 marca 2022 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2018 r.
Jak wynika z przekazanych akt sprawy i uzasadnienia rozstrzygnięcia poddanego kontroli Sądu, organy podatkowe przeprowadziły kontrolę celno-skarbową, w wyniku której stwierdzono, że Spółka, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego, głównie tonerów do urządzeń drukujących, uczestniczyła w mechanizmie oszustwa podatkowego z udziałem "znikających podatników". Po kontroli przeprowadzono postępowanie podatkowe w zakresie przestrzegania przepisów w podatku od towarów i usług za w ww. okresie. W efekcie organ I instancji stwierdził, że w łańcuchach obrotu towarami z branży elektroniki użytkowej, skarżąca Spółka była ostatnim podmiotem na terytorium kraju, organizującym wewnątrzwspólnotowe dostawy towaru.
NUCS w decyzji z 23 marca 2022 r. zakwestionował na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym w kontrolowanym okresie: Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.), dalej u.p.t.u. – odliczenie podatku naliczonego w łącznej kwocie 715 155 zł z faktur wystawionych przez S. Sp. z o.o. z siedzibą w L., NIP [...], dotyczących zakupu elektroniki: słuchawek [...], telewizorów i switchy C., a także odliczenie podatku naliczonego w łącznej kwocie 11 754 zł z faktur wystawionych przez D. Sp. z o.o., NIP [...], (dalej jako D.), dotyczących zakupu usług spedycyjnych stwierdzając, że faktury te dokumentują czynności, które nie zostały dokonane.