Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 267/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak (spr.) WSA Ewa Michna Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 14 grudnia 2022 r. nr SKO.NP/4115/393/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Wójt Gminy P. decyzją z dnia 3 listopada 2022 r. nr [...] odmówił skarżącej A. P. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką K. P.

W uzasadnieniu organ pomocowy wskazał, że w sprawie nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależnia ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. Nadto organ dodał, że skarżąca nie jest jedyną osobą zobowiązaną do świadczeń alimentacyjnych względem matki bowiem obok niej pozostaje jeszcze troje rodzeństwa.

W wyniku rozpoznania odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie decyzją z dnia 13 października 2022 r. nr SKO.NP/4115/347/2022 uchyliło ww. decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania, stwierdzając, że organ l instancji winien zbadać historię zatrudnienia skarżącej, następnie poprzez zlecenie sporządzenia opinii dotyczącej sprawności psychofizycznej bądź oceny samoobsługi wg skali Barthel, ustalić w jakim zakresie osoba wymagająca opieki jest samodzielna, a w jakim wymaga bezwzględnie pomocy osób drugich. Ponadto winien zobowiązać skarżącą do przedłożenia dokumentacji medycznej obrazującej stan zdrowia niepełnosprawnej matki. Następnie organ dokona merytorycznego rozpoznania wniosku skarżącej badając, czy ustalony w sprawie stan faktyczny wypełnia dyspozycję normy prawnej wynikającej z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych, przy uwzględnieniu zakresu, w jakim przepis art. 17 ust. 1b został uznany za niekonstytucyjny począwszy od dnia 23 października 2014 r. na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 38/13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00