Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 października 2023 r., sygn. I SA/Gd 652/23

Egzekucyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia WSA Irena Wesołowska, , , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 24 października 2023 r. sprawy ze skargi N.K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2023 r. nr 2201-IEE.7113.2.106.2023.DW w przedmiocie odmowy wszczęcia postepowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 5 czerwca 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej: Dyrektor IAS) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chojnicach (dalej: Naczelnik US) z dnia 7 kwietnia 2023 r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie skargi N. K. (dalej: Strona, Skarżąca) na naruszenie przepisów o przeprowadzeniu licytacji.

Powyższe rozstrzygnięcia zostały wydane w następującym stanie faktycznym:

Dnia 17 maja 2022 r. Naczelnik US przeprowadził drugą licytację ruchomości linii diagnostycznej. Przed jej rozpoczęciem prowadzący licytację odczytał przepisy dotyczące licytacji z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz zapytano licytantów, czy mają pytania, w związku z odczytanymi przepisami. Nikt nie zwrócił się o dodatkowe wyjaśnienia. Licytację rozpoczęto, a po 24 postąpieniach, najwyższą cenę zaoferowała Strona, tj. kwotę 69.000 zł. Po udzieleniu przybicia Strona została wezwana do wpłaty wylicytowanej kwoty. Wówczas oświadczyła, że nie posiada gotówki i wniosła o odroczenie terminu jej zapłaty do następnego dnia. W związku z powyższym prowadzący licytację poinformował obecnych, że nabywca traci prawo wynikłe z przybicia i do zwrotu wadium i nie może uczestniczyć w licytacji tej samej ruchomości. Wznowiono licytację a drugi z licytantów obecnych na licytacji, nie zaoferował nawet ceny wywołania. Po przeprowadzonej licytacji spisano protokół licytacyjnej sprzedaży ruchomości, w którym opisano przebieg licytacji oraz powód braku wpłaty wylicytowanej kwoty. Protokół podpisany został przez prowadzącego i świadka, pracownika organu egzekucyjnego w dniu 17 maja 2022 roku. Z treści protokołu wynikało również, że nikt nie zgłosił skargi na naruszenie przepisów o przeprowadzeniu licytacji. W dniu 19 maja 2022 r. przesłano Stronie informację, że utracone wadium stanowi dochód budżetu państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00