Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 października 2023 r., sygn. III SA/Gd 236/23
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant: Starszy asystent sędziego Konrad Milczanowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na czynność Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 24 października 2013 r. w przedmiocie wpisania terminu ważności uprawnień do kierowania pojazdami w dokumencie prawa jazdy nr [...] stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności.
Uzasadnienie
M. K. (dalej także jako: "skarżący") – posiadający bezterminowe uprawnienie do kierowania pojazdem kategorii B, potwierdzone m.in. dokumentem prawa jazdy nr [...] wydanym przez Starostę P. w dniu 27 kwietnia 2006 r. – wnioskiem z dnia 15 października 2013 r. wystąpił do Prezydenta Miasta Gdańska o wydanie wtórnika prawa jazdy z powodu zmiany danych obejmujących adres zamieszkania.
Prezydent Miasta Gdańska (dalej również jako: "organ") w dniu 24 października 2013 r. wydał M. K. prawo jazdy nr [...] stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem kategorii B do dnia 24 października 2028 r. Dokument prawa jazdy został odebrany w dniu 4 listopada 2013 r.
W dniu 5 kwietnia 2023 r. M. K. wniósł, za pośrednictwem organu, skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na czynność Prezydenta Miasta Gdańska w przedmiocie wpisania terminu ważności uprawnień do kierowania pojazdami w dokumencie prawa jazdy o nr [...].
W uzasadnieniu skargi skarżący podniósł, że wymiana prawa jazdy z powodu zmiany adresu zameldowania jest obowiązkowa zgodnie z art. 95 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2014 r., poz. 600 ze zm.), dalej powoływanej także jako u.k.p. Jednakże skrócenie ważności uprawnień do kierowania kategorii B w wyniku takiej wymiany jest – w ocenie skarżącego – nieuzasadnione. Skrócenie ważności uprawnień do kierowania kategorii B może powodować niepotrzebne koszty oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie kierowcy dlatego taka praktyka jest nadużyciem władzy publicznej.