Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 września 2023 r., sygn. II SA/Rz 737/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk AWSA Maria Mikolik Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2023 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 17 lutego 2023 r. nr SKO.4111/64/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie na rzecz skarżącego R. S. kwotę 497 zł /słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi R.S. (dalej: "skarżący") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie (dalej: "SKO", "Kolegium") z dnia 17 lutego 2023 r. nr SKO.4111/64/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką.

W podstawie prawnej decyzji organ wskazał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm. - dalej "k.p.a.").

Z uzasadnienia i akt administracyjnych sprawy wynika, że wnioskiem z 6 grudnia 2022 r. skarżący zwrócił się do Wójta Gminy [...] o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką K.S.

Po rozpoznaniu wniosku Wójt Gminy [...] decyzją z 4 stycznia 2023 r. nr ŚR.5211.325.2022-23 odmówił przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Organ uznał, że nie została spełniona przesłanka określona w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm. - dalej: "u.ś.r."), a mianowicie nie zachodzi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zaprzestaniem lub niepodejmowaniem przez wnioskodawcę zatrudnienia a podjęciem opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wójt wyjaśnił, że sam fakt sprawowania opieki nie budzi zastrzeżeń. Jednak zakres sprawowanej opieki przez wnioskodawcę nie wyklucza możliwości podjęcia zatrudnienia, chociażby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czynności wykonywane przez wnioskodawcę w ramach opieki należą w dużej mierze do codziennych czynności wykonywanych również przez osoby pracujące zawodowo i nie wymagają całodobowej dyspozycyjności osoby sprawującej opiekę. Czynności te są nadal zwykłymi czynnościami dnia codziennego wraz z elementami opiekuńczymi i mogą być wykonywane również przez brata wnioskodawcy G.S. i siostrę B.K., którzy zamieszkują w tej samej miejscowości. Wymienieni powinni również wspierać brata w opiece nad matką, ponieważ również na nich ciąży obowiązek alimentacyjny. Natomiast siostra przebywająca poza miejscem zamieszkania matki winna wspierać opiekę nad matką finansowo w sposób adekwatny do swoich możliwości majątkowych. W ocenie organu nie istnieją okoliczności pozwalające na zwolnienie pozostałych członków rodziny z obowiązków zapewnienia przez nich opieki niepełnosprawnej matce. Obowiązek alimentacyjny może polegać nie tylko na osobistych staraniach w opiece, ale także na finansowaniu tej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00