Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 września 2023 r., sygn. II SA/Po 367/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Paweł Daniel (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 września 2023 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 lutego 2023 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej również jako: "Kolegium" albo "organ II instancji") decyzją z dnia 28 lutego 2023 r., nr [...], utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Gminy [...] z dnia 12 stycznia 2023 r., nr [...], mocą której orzeczono o odmowie przyznania J. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem Z. K..

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia podniesiono, że w dniu 31 sierpnia J. K. zwróciła się do Burmistrza Gminy [...] z wnioskiem o przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem Z. K..

Decyzją z dnia 12 października 2022 r. Burmistrz Gminy [...] odmówił jej przyznania świadczenia wskazując, że pozostaje ona w związku małżeńskim z osobą wymagającą opieki.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła J. K..

Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu sprawy i wniesionego odwołania w dniu 09 listopada 2022 r. wydało decyzję, którą uchyliło zaskarżoną decyzję z dnia 12 października 2022 r. w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, iż ugruntowane orzecznictwo i doktryna wyraźnie mówią, że sam fakt pozostawania w związku małżeńskim osoby wymagającej opieki nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego dla jej małżonka. Wskazało również na konieczność przeanalizowania jaki jest szczegółowy zakres świadczonej pomocy na rzecz osoby niepełnosprawnej i czy opieka ta uniemożliwia podjęcie zatrudnienia przez odwołującą, nadto kwestią do wyjaśnienia jest stan zdrowia odwołującej z uwagi na to, iż J. K. ma 73 lata, a więc osiągnęła wiek emerytalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00