Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 września 2023 r., sygn. II SA/Ol 696/23

Pomoc społeczna

Dnia 12 września 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 września 2023 roku sprawy ze skargi Z. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 24 stycznia 2023 r., wydaną z upoważnienia Burmistrza G. (dalej jako: "organ pierwszej instancji"), przez Kierownika Wydziału Świadczeń Rodzinnych, Wychowawczych i Funduszu Alimentacyjnego Ośrodka Pomocy Społecznej w G., na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2022 r., poz.2000 z późn. zm., dalej jako: "k.p.a.") oraz art. 17, art. 20, art. 23, art. 24, art. 25, art. 26, art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615, dalej jako: "u.ś.r."), po rozpatrzeniu wniosku złożonego 24 października 2022 r. przez Z. H. (dalej jako: "strona", "skarżąca"), odmówiono stronie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę – V. H.

W uzasadnieniu decyzji, organ pierwszej instancji podał, że wprawdzie matka strony legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w toku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawczyni sprawuje całodobową opiekę nad niepełnosprawną matką, która jest niewidoma, porusza się na wózku inwalidzkim i nie jest w stanie wykonywać żadnych czynności samodzielnie, jednakże z treści orzeczenia wynika, że niepełnosprawność istnieje od 81-go roku życia. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1b u.ś.r., świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Organ pierwszej instancji zaznaczył, że znany jest mu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, jednakże przepis art. 17 ust. 1b u.ś.r. nadal obowiązuje i organ pierwszej instancji nie może pominąć tej regulacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00