Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 września 2023 r., sygn. II SA/Łd 525/23
Budowlane prawo
Dnia 19 września 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka, Asesor WSA Tomasz Porczyński, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2023 roku sprawy ze skargi M. K. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia 24 marca 2023 r. nr 58/2023, znak: RR.7721.2.2023.JJA w przedmiocie nakazu zaniechania dalszych robót budowlanych oddala skargę. ał
Uzasadnienie
Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi decyzją z dnia 24 marca 2023 r., nr 58/2023 - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm.), dalej jako: "k.p.a." - po rozpatrzeniu odwołania M. K. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Radomsku z dnia 27 maja 2022 r., nr 6/2023 w sprawie zaniechania dalszych robót budowlanych przy przebudowie drogi powiatowej nr [...] - ul. [...] w R. na odcinku skrzyżowania z ul. [...] do skrzyżowania z ulicą [...], działka nr ewid. 1/7 obręb geod. [...].
Jak wynika z akt administracyjnych, M. K. w piśmie z dnia 4 marca 2017 r. wskazał, na drgania, tąpnięcia, wibracje w jego budynku w związku z przebudową drogi powiatowej nr [...] - ul. [...] w R.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w R. przekazał wystąpienie M. K. Staroście Powiatu Radomszczańskiego Wydziałowi Zarządzania Drogami, informując jednocześnie, że wymianę nawierzchni odcinka jezdni ul. [...] w R. wykonano na podstawie zgłoszenia z dnia 29 września 2015 r., przyjętego bez sprzeciwu i uwag.
W dniu 4 kwietnia 2018 r. organ szczebla powiatowego przeprowadził oględziny stwierdzając, że roboty budowlane związane z przebudową wykonano na podstawie zgłoszenia z dnia 29 września 2015 r. Inwestorem był Powiat Radomszczański, a zgłoszenie obejmowało wykonanie na odcinku 320 m, tj. od skrzyżowania z ul. [...] do skrzyżowania z ul. [...], wymianę betonowych krawężników, wymianę nawierzchni chodnika, istniejących zjazdów, wykonanie warstwy wiążącej z masy mineralno-bitumicznej gr. 3 cm oraz wykonanie warstwy ścieralnej gr. 4 cm z masy mineralno-bitumicznej. W trakcie realizacji wykonano również regulację włazów studzienek kanalizacyjnych. Na połączeniu nawierzchni w okolicy skrzyżowania ul. [...] i [...] w wyniku wykonanych robót powstało minimalne zaniżenie. Przy studzience przy skrzyżowaniu z ul. [...] wokół studzienki widoczne są pęknięcia masy mineralno-bitumicznej. W okolicy skrzyżowania z ul. [...] stwierdzono minimalne zaniżenie włazu studzienki kanalizacyjnej, a przy posesji nr 73 stwierdzono pęknięcia masy bitumicznej wokół studzienki. W obrębie skrzyżowania [...] - [...] znajdują się 2 kratki ściekowe do kanalizacji deszczowej, wokół których zbierają się zastoiny wody opadowej.