Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 września 2023 r., sygn. II SA/Kr 896/23
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Sebastian Pietrzyk SWSA Magda Froncisz SWSA Agnieszka Nawara - Dubiel (spr.) po rozpoznaniu w ,dniu 15 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 4 maja 2023 r., znak SKO.Z/4100/18/2023 w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność skargę oddala.
Uzasadnienie
II SA/Kr 896/23
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta Krakowa postanowieniem z dnia 17 lutego 2023 r., znak: GS-09.6826.2.774.2022.RW, wydanym na podstawie art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") oraz art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2022 r., poz. 1495 z późn. zm., dalej: "ustawa o przekształceniu") po rozpatrzeniu wniosku J. B., odmówił wydania zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oznaczonej jako działka nr 2, obr[...], jednostka ewidencyjna K. , położonej przy ul. [...], stanowiącej własność Gminy Miejskiej Kraków, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr [...] w prawo własności.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że J. B. zwróciła się o wydanie zaświadczenia dotyczącego działki nr 2, podnosząc że działka nr 1 (własność wnioskodawczyni) i działka nr 2 (w użytkowaniu wieczystym wnioskodawczyni) są zabudowane jednym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, którego częścią jest garaż dwustanowiskowy. Następnie organ pierwszej instancji wyjaśnił, że zgodnie z ewidencją gruntów i budynków na działce nr 1 znajduje się jeden samodzielny budynek oznaczony w kartotece budynków jako "budynek mieszkalny jednorodzinny" (według mapy ewidencyjnej budynek ten w całości posadowiony jest na działce nr 1), natomiast na działce nr 2 znajduje się jeden samodzielny budynek oznaczony w kartotece budynków jako "pozostałe budynki niemieszkalne". Z przedstawionych przez wnioskodawczynię dokumentów wynika, że oba budynki połączono żelbetową kładką w taki sposób, że dach garażu został połączony z pierwszym piętrem budynku mieszkalnego, tworząc taras widokowy. Organ pierwszej instancji stwierdził, że skoro budynki najpierw funkcjonowały odrębnie i dopiero później zostały połączone, to istnieje możliwość demontażu kładki, a następnie przytoczył definicję budynku (art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, dalej: "u.p.b.") i wywiódł, że kładka nie ma ani fundamentu, ani dachu, a oba budynki mają odrębne fundamenty i dach, więc połączenie ich kładką nie sprawia, że stanowią one jeden budynek. Stan ten został potwierdzony na mapie wywiadu terenowego wykonanej dnia 14 listopada 2017 r. podczas czynności związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków (geodeta wykonujący czynności geodezyjne uznał, że budynki stanowią odrębne obiekty budowlane o różnym przeznaczeniu), a do dnia rozstrzygnięcia stan ujawniony w ewidencji gruntów i budynków nie uległ zmianie. Zatem choć oba budynki użytkowane są jako całość, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego i danymi ewidencji gruntów i budynków stanowią dwa odrębne budynki o różnym przeznaczeniu. W związku z tym, że na działce nr 2 znajduje się wyłącznie budynek o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, prawo użytkowania wieczystego nie uległo przekształceniu w prawo własności i tym samym niedopuszczalne jest wydanie zaświadczenia, które potwierdzałoby to przekształcenie.