Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Lu 528/21

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Grzegorz Wałejko Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 sierpnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.395.2021.2.SM w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy O. kwotę 680 zł (sześćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ) ocenił, że nie jest prawidłowe stanowisko Gminy O. (skarżąca gmina) w zakresie braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) dofinansowania otrzymanego na realizację projektu "Eco Energia w Gminie O. Etap II".

W uzasadnieniu tej treści poglądu prawnego organ wyjaśnił, że skarżąca gmina przedstawiła stan faktyczny, w którym jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Realizowała projekt "Eco Energia w Gminie O. Etap II" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi priorytetowej 4 - Energia przyjazna środowisku, Działania 4.1 - Wsparcie wykorzystania OZE.

Zgodnie z umową o dofinansowanie rozpoczęcie realizacji projektu zostało wyznaczone na 7 kwietnia 2016 r., zakończenie rzeczowe realizacji projektu na 30 września 2018 r., a zakończenie finansowe realizacji na 30 listopada 2018 r.

W ramach projektu skarżąca gmina zakupiła i zamontowała piece centralnego ogrzewania opalane biomasą oraz instalacje kolektorów słonecznych na nieruchomościach mieszkańców, co przyczyniło się do pokrycia części zapotrzebowania na energię w regionie i wpłynęło na spadek popytu na energię ze źródeł tradycyjnych. W następstwie projekt przyczynił się do poprawy środowiska naturalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00