Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 sierpnia 2023 r., sygn. II SA/Gl 682/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk (spr.), Asesor WSA Aneta Majowska, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 1 marca 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/572/2023/5322/AW w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 21 grudnia 2022 r. P. S. (strona, skarżący) zwrócił się do Prezydenta Miasta J. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką – J. S. Do wniosku załączył kopię orzeczenia o jej niepełnosprawności. Z orzeczenia wynika, że matka została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Jednocześnie nie da się ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje. Ustalony zaś stopień niepełnosprawności datuje się od [...] lutego 2020 r.

Decyzją z 31 stycznia 2023 r. wydaną m.in. na podstawie art. 17 ust. 1, ust. 1b, art. 23 ust. 4aa ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm., dalej w skrócie "u.ś.r.") organ I instancji odmówił przyznania stronie wnioskowanego świadczenia.

Uzasadniając decyzję organ I instancji wskazał najpierw na poczynione w sprawie ustalenia. Według tych ustaleń do 20 lipca 2022 r. skarżący przebywał na stażu z PUP, a aktualnie nie podejmuje żadnego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i nie jest uprawniony do świadczeń rentowo-emerytalnych. Skarżący jest jedynym dzieckiem niepełnosprawnej. Według ustaleń pracownika socjalnego zajmuje się on robieniem zakupów, sprzątaniem, robieniem opłat, załatwianiem spraw urzędowych, umawianiem wizyt lekarskich i towarzyszeniem w tych wizytach, przy czym według jego zeznań czas opieki nad matką jest uzależniony od zapotrzebowania. Matka skarżącego po mieszkaniu porusza się samodzielnie, przy wyjściu korzysta z laski lub pomocy innych osób, a ponadto samodzielnie sporządza i spożywa posiłki oraz samodzielnie wykonuje wszelkie czynności higieniczne. Podczas nieobecności skarżącego jego matką opiekuje się wnuczka lub sąsiadka. Matka skarżącego jest także objęta opieką hospicjum domowego, dwa razy w tygodniu przychodzi do niej pielęgniarka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00