Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. III SA/Lu 177/23

Egzekucyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal Asesor WSA Agnieszka Kosowska Protokolant Starszy asystent sędziego Dorota Winiarczyk-Ożóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2023 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia 31 sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów do prowadzonego postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2022 r. nr [...] Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (dalej jako "organ II instancji", "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu zażalenia S. B. (dalej jako "skarżąca"), utrzymał w mocy postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęcznej z dnia 14 czerwca 2022 r. nr [...] w sprawie stanowiska wierzyciela w zakresie zarzutów do prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, której stan faktyczny przedstawia się następująco.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej w dniu 30 grudnia 2021 r. (nr [...]) wystawił na S. B. tytuł wykonawczy obejmujący obowiązek poddania jej małoletniej córki N. B. (ur. 16 listopada 2016 r.) szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby, błonicy, tężcowi, krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B, poliomyelitis oraz odrze, śwince i różyczce.

Pismem z dnia 27 stycznia 2022 r., skarżąca wniosła zarzuty do powyższego tytułu wykonawczego w postępowaniu egzekucyjnym, które obejmowały brak wymagalności obowiązku szczepień.

Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej uznał zarzuty skarżącej za nieuzasadnione.

W uzasadnieniu postanowienia organ wyjaśnił, że lekarz działający w ramach podmiotu leczniczego [...] uznał, że dziecko – N. B. – powinno zostać poddane szczepieniom ochronnym, zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (dalej również jako "PSO"). Małoletnia była do ok. 6 miesiąca życia szczepiona w ww. przychodni zgodnie z PSO, zatem lekarz znał jej stan zdrowia i w jego ocenie brak było przeciwwskazań medycznych do szczepień. Po 6 miesiącu życia, pomimo kilkukrotnych powiadomień o szczepieniach S. B. nie zgłosiła się z dzieckiem na szczepienia. W związku z powyższym lekarz POZ zgłosił Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Łęcznej S. B. jako osobę uchylającą się od szczepień ochronnych dziecka. Organ wyjaśnił, że o kwalifikacji do szczepienia dziecka decyduje wyłącznie lekarz dysponujący wiedzą medyczną, po uprzednim wykonaniu szczegółowego badania obecnego stanu zdrowia dziecka oraz zebraniu potrzebnych informacji, podczas wywiadu z rodzicem lub prawnym opiekunem. W niniejszej sprawie, po otrzymaniu od lekarza zgłoszenia osoby uchylającej się od szczepienia organ kilkukrotnie występował do matki dziecka z zapytaniem czy istnieją przeciwwskazania medyczne lub przesłanki do odroczenia terminu wymaganego szczepienia, udokumentowane zaświadczeniem lekarskim i wezwał do niezwłocznego przedłożenia takiego zaświadczenia. Skarżąca nie przedłożyła żadnego zaświadczenia lekarskiego, podważając normy kompetencyjne i podstawy prawne uprawniające organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązku szczepień. Dopiero w reakcji na upomnienie organu z dnia 4 czerwca 2021 r. skarżąca poinformowała, że dziecko zostało poddane badaniu kwalifikacyjnemu w [...] w Ł., na podstawie którego lekarz kwalifikujący skierował małoletnią N. do Poradni Pediatrycznej Szczepień dla Dzieci Wysokiego Ryzyka. Następnie rodzice poinformowali, że w dniu 6 lipca 2021 r. odbyli wizytę z małoletnią w poradni, do pisma załączono zaświadczenie wystawione tego samego dnia przez lekarza Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie Poradni Pediatrycznej Szczepień dla Dzieci Wysokiego Ryzyka, zgodnie z którym dziecko "nie wymaga aktualnie leczenia w poradni specjalistycznej", a w pozycji wskazówki dla lekarza kierującego wpisano "Proponuję kontynuację szczepień bez komponenty krztuścowej". Powyższe jednoznacznie wskazuje, że w stan zdrowia dziecka pozawala na jego zaszczepienie a jedyną wskazówką lekarza z uwagi na zgłoszenie przez rodziców wystąpienia NOP po wcześniejszym szczepieniu, jest stosowanie szczepionek bez komponenty krztuścowej (wystąpienie NOP nie potwierdzone w dokumentacji medycznej, nie zgłoszone przez rodziców).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00