Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. I SA/Gd 291/23
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 lipca 2023 r. sprawy ze skargi A. C. A. N. Sp. k. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 stycznia 2023 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.757.2022.1.GG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Gd 291/23
UZASANIENIE
A. Spółka komandytowa z siedzibą w S. (dalej: skarżąca, spółka) wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku z 4 października 2022 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:
Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej; podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych; przedmiotem działalności jest przede wszystkim doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Od 1 stycznia 2021 r. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jest zobowiązana do rozliczania tego podatku według zasad określonych w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.), tj. wpłacając zaliczki miesięczne na podatek dochodowy w terminie do 20. dnia każdego miesiąca. Zgodnie z umową spółki wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach w następujących proporcjach: (a) komplementariusz – 98 %, (b) komandytariusz – 2%. W latach poprzedzających objęcie skarżącej opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych, w trakcie trwania roku, w ramach uzyskiwanego zysku oraz możliwości płynnościowych, skarżąca wypłacała wspólnikom zaliczki na poczet zysku z bieżących środków obrotowych. Od 2021 r. skarżąca zaniechała wypłaty na rzecz wspólników zaliczek na poczet zysku, jednakże zamierza ponownie rozpocząć dokonywanie takich wypłat w przyszłości.