Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. I SA/Bd 252/23
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędziowie sędzia WSA Urszula Wiśniewska asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Natalia Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2023 r. sprawy ze skargi S Sp. z o. o. w B na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 marca 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.53.2023.1.ASK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko S. Sp. z o.o. w B.za nieprawidłowe, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. Sp. z o. o. w B. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, który wpłynął do Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "KIS", "organ interpretacyjny") w dniu [...] stycznia 2023 r. skarżąca S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. (dalej: "Skarżąca", "Wnioskodawczyni") zwróciła się o ocenę prawną zaistniałego stanu faktycznego w zakresie sposobu kwalifikacji do źródeł przychodów odsetek, prowizji oraz różnic kursowych od kredytu walutowego zaciągniętego na sfinansowanie nabycia udziałów.
We wniosku skarżąca wskazała, że jest jedną z największych drukami akcydensowych w Europie wyspecjalizowaną w pewnym zakresie drukowania. Dotychczas Wnioskodawca pozostawał 50% udziałowcem spółki D. Sp. z o.o. - KRS: [...] (dalej jako: "Spółka Handlowa"). W dniu [...] października 2022 r. na podstawie umowy sprzedaży Wnioskodawca nabył udziały w Spółce Handlowej, stając się jej 100% udziałowcem. Spółka Handlowa zajmuje się dystrybucją towarów, które sprzedawane są pod własną marką - D. . Towary te Spółka Handlowa nabywa w głównej mierze od Wnioskodawcy będącego ich producentem. Nabycie udziałów przez Wnioskodawcę w Spółce Handlowej zostało sfinansowane ze środków pochodzących z oprocentowanego kredytu bankowego wyrażonego w walucie obcej (euro), który został zaciągnięty w tym celu. W związku z zawarciem przedmiotowej umowy kredytu Wnioskodawca musiał zapłacić prowizję bankową, jak również jest zobowiązany do spłaty kwoty głównej kredytu wraz z należnymi odsetkami. Ponadto jako, że umowa kredytu jest zawarta w walucie obcej (euro) to u Wnioskodawcy powstaną różnice kursowe z tytułu jego spłaty. Należy również dodać, iż umowa sprzedaży udziałów zawarta w dniu [...] października 2022 r. przewiduje, że cena sprzedaży zostanie uregulowana w trzech transzach, wobec czego przy płatnościach poszczególnych transz również wystąpią dodatnie, bądź ujemne różnice kursowe. W związku z transakcją nabycia akcji w Spółce Handlowej, Wnioskodawca spodziewa się osiągnięcia w przyszłości szeregu korzyści ekonomicznych. Przede wszystkim poprzez nabycie reszty udziałów uzyska ona wpływ na działalność gospodarczą Spółki Handlowej, która polega na dystrybucji towarów sprzedawanych pod własną marką. Ponadto umożliwi to Wnioskodawczyni aktywne podejmowanie działań inwestycyjnych Spółki Handlowej, co powinno zwiększyć przychody z dystrybucji produktów sprzedawanych pod marką własną, co w konsekwencji będzie przekładało się na zwiększenie przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych wytworzonych przez Wnioskodawczynię. Intencją Skarżącej przy nabyciu akcji Spółki Handlowej było zwiększenie przychodów z zasadniczej działalności operacyjnej w długim terminie tj. produkcji rodzaju produktów papierniczych. Jednakże nie jest wykluczone, iż Wnioskodawczyni będzie również uzyskiwała przychody z tytułu udziału w zysku, które są kwalifikowane jako zyski kapitałowe.