Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Zasady umieszczania w domu pomocy społecznej - analiza orzecznictwa - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. II SA/Ol 289/23

Decyzja o umieszczeniu osoby w domu pomocy społecznej musi opierać się na trzech przesłankach: konieczności całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemożność samodzielnego funkcjonowania oraz brak możliwości zapewnienia niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Spełnienie tych przesłanek obliguje organ do wydania decyzji bez uznania administracyjnego.

Teza od Redakcji

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie umieszczenia w domu pomocy społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przekazanych wraz ze skargą wynika, że decyzją z 8 lipca 2022 r. działający z upoważnienia Prezydenta Olsztyna Kierownik Działu Usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie orzekł o skierowaniu J. M. do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. Następnie decyzją z 4 października 2022 r. działający z upoważnienia Prezydenta Olsztyna Zastępca Kierownika Działu Usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie orzekł o umieszczeniu J. M. z dniem 5 października 2022 r. w Domu Pomocy Społecznej "K." w O. W uzasadnieniu decyzji organ przedstawił stan faktyczny i prawny sprawy. Powołano się na decyzję z 8 lipca 2022r. w sprawie skierowania J. M. do domu pomocy społecznej. Organ, w oparciu o zgromadzoną w sprawie dokumentacje przyjął, że J. M. wymaga całodobowej opieki, której nie może zapewnić rodzina i gmina. Wyjaśniono również, że z uwagi na wyjątkowo ważny interes strony tj. konieczność zabezpieczenia całodobowej opieki, zgodnie z art. 108 § 1 K.p.a. decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Od decyzji powyższej odwołanie w terminie wniosła B. S. - wnuczka J. M. Zaskarżonej decyzji zarzuciła błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wydania decyzji, poprzez niczym nieuzasadnione ustalenie, że J. M. musi przebywać w domu pomocy społecznej, w sytuacji gdy córka w/w – A. M. z racji przejęcia majątku po rodzicach (w tym J. M.) obligowała się do opieki nad ojcem aż do śmierci, w związku z czym winna sama sprawować tę opiekę i ponosić wszelkie koszty utrzymania ojca, a nie przerzucać te koszty na zstępną tj. wnuczkę B. S. Zdaniem odwołującej, takie postępowanie jest celowym działaniem córki J. M. – A. M. Odwołująca zwróciła się o uchylenie zaskarżonej decyzji oraz uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00