Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Łd 1002/13

 

Dnia 4 grudnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant sekretarz Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2013 roku sprawy ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję. LS

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Ł., decyzją z dnia [...], nr [...], działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267) oraz art. 17 ust. 1 pkt 16, w związku z art. 54 ust. 1 i 2, art. 56 pkt 1, art. 59 ust. 1-3, art. 102 ust. 1, art. 106 ust. 1 i ust. 4-6, art. 107, art. 109, art. 110 ust. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013r. poz. 182 ), rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012r. w sprawie domów pomocy społecznej ( Dz. U. z 2012r., poz. 964 ), skierował T.W., do domu pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku.

W uzasadnieniu podjętej decyzji organ pierwszej instancji wskazał, iż w dniu 25 kwietnia 2013r. T. W. wniósł o skierowanie do domu pomocy społecznej, zaś organ w efekcie tegoż wniosku ustalił, że z uwagi na wiek, choroby i niepełnosprawność wnioskodawca nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymaga stałej całodobowej opieki, co uzasadnia żądanie strony.

Od powyższej decyzji odwołanie wniósł T. W., według którego kwestionowana decyzja jest odmową skierowania go do Domu Pomocy Społecznej A w M. (woj. [...]). Odwołujący się wyjaśnił, że jego prośba dotyczyła skierowania do określonej instytucji pomocowej, czyli Domu Pomocy Społecznej A w M., ponieważ ten Dom jest prowadzony jako jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce przez związek wyznaniowy Zrzeszenie B, którego jest współwyznawcą już ponad 50 lat. Podkreślił, że dla niego wskazanie oraz wybór tej właśnie instytucji ma pierwszorzędne znaczenie, bowiem DPS A jest prowadzony przez w/w protestancki związek religijny, który funkcjonuje w Polsce legalnie, na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2000 roku, nr 26, poz.319) i jest związkiem wpisanym do Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych pod nr 2. Wskazał, że jego kontakt z osobami stanowiącymi tę społeczność jest realny i niezwykle emocjonalny. Ponad pół wieku wspólnego zgromadzania się, wytworzyło w nim głębokie przywiązanie do tych ludzi, wzbudziło ufność i serdeczność jako członków tej samej społeczności, z których wielu przebywa właśnie w tym Domu. Dodał, że bardzo ważnym dla niego jest charakter obrządków i ceremonii religijnych przestrzeganych i kultywowanych w wymienionym Domu, zaś tenże DPS wedle niego ma wolne miejsca i może go przyjąć bez zbędnego oczekiwania, co potwierdza załącznik w postaci zaświadczenia wydanego przez jego administrację. Tym sposobem może zostać mu zapewniona niezbędna pomoc niemal natychmiast, co jest bardzo istotne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00