Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Łd 339/23

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Asesor WSA Tomasz Furmanek Protokolant: St. asystent sędziego Maciej Dębski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi Gminy S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lutego 2023 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.882.2022.2.AM w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy S. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Gmina S. wnioskiem z 15 grudnia 2022 r. zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

— zaliczenia do podstawy opodatkowania, w przypadku świadczenia gminy na rzecz mieszkańców, wyłącznie wynagrodzenia otrzymanego od mieszkańców przewidzianego w umowach, pomniejszonego o kwotę podatku należnego oraz

— zaliczenia do podstawy opodatkowania, w przypadku świadczenia gminy na rzecz mieszkańców, otrzymanego od mieszkańców wynagrodzenia przewidzianego w umowach, pomniejszonego o kwotę podatku należnego oraz kwoty otrzymanego dofinansowania pomniejszonego o przypadającą na nie kwotę podatku należnego.

We wniosku, uzupełnionym pismem z 20 lutego 2023 r., gmina wskazała, że jest w trakcie realizacji inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii polegającej na zakupie i montażu kotłów na biomasę oraz paneli fotowoltaicznych w/na/przy budynkach stanowiących własność mieszkańców gminy. Zakup i montaż instalacji jest realizowany w ramach projektu pod nazwą "Ekologiczna Gmina S.", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa [...] na lata 2014-2020 (RPO). Kotły na biomasę zostaną zamontowane wewnątrz budynków mieszkalnych należących do mieszkańców. Pozostałe instalacje będą zainstalowane, co do zasady, na dachach tych budynków. Jeżeli montaż na dachach będzie nieuzasadniony lub niemożliwy, instalacje będą zakotwiczone do ścian, a gdy i to okaże się niemożliwe, zostaną zamontowane na gruncie, bądź też na budynkach gospodarczych znajdujących się na nieruchomościach należących do mieszkańców. Niezależnie od miejsca montażu, instalacje będą w pełni służyć budynkowi mieszkalnemu, na potrzeby którego zostaną wykonane (będą z nim funkcjonalnie powiązane).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00