Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2023 r., sygn. VII SA/Wa 58/23
Wodne prawo; Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący:, Sędzia WSA, Izabela Ostrowska, , Sędziowie: Sędzia WSA, Asesor WSA, Grzegorz Rudnicki (spr.), Aneta Żak, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 maja 2023 r. sprawy ze skargi P. N. na decyzję Prezesa Wód Polskich z dnia 19 października 2022 r. nr 177/KPO/2022 w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Zaskarżoną decyzją z 19 października 2022 r., nr 177/KPO/2022, Prezes Wód Polskich (dalej: "Prezes WP"), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: "k.p.a."), w zw. z art. 53 ust. 4 pkt 11 lit. b oraz ust. 5d, art. 64 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r., o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: "u.p.z.p."), w zw. z art. 166 ust. 2 pkt 7, ust. 5 oraz ust. 11, art. 14 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (dalej: "p.w."), po rozpatrzeniu odwołania P. N. od decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w P. (dalej: "DRZGW") z [...] grudnia 2021 r., znak: [...], odmawiającej uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy - utrzymał w mocy ww. decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy podniósł, że w przedłożonym przez Burmistrza O. projekcie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, dla inwestycji pn. budowa dwóch budynków (dwukondygnacyjnych) mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, na działce ewid. [...] z obrębu [...], gm. O., na rzecz P. N. z [...] listopada 2021 r., znak: [...] wskazano, że woda dostarczana będzie projektowanym przyłączem z projektowanej sieci wodociągowej, na warunkach gestora sieci, natomiast odprowadzanie ścieków bytowych planowane jest do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, na warunkach gestora sieci. Zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych planowane jest na terenie przedmiotowej działki, zgodnie z przepisami odrębnymi. Ponadto zabudowa i zagospodarowanie terenu nie może ograniczać korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej oraz środków łączności dla obiektów zlokalizowanych na innych działkach oraz że w projekcie technicznym należy zastosować takie rozwiązania, aby nie wnosić dodatkowych uciążliwości na tereny sąsiadujące, a realizacja inwestycji nie może zmieniać stosunków wodnych na sąsiednich działkach osób trzecich. Wskazano również, że teren działki ewid. [...] położony jest w części w granicy obszarów szczególnego zagrożenia powodzią o średnim prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi - raz na 100 lat (p=1%) oraz w całości położony jest w granicy obszarów o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi, tj. raz na 500 lat (p=0,2%). Na załączniku graficznym do projektu decyzji o warunkach zabudowy wrysowano linie rozgraniczające teren inwestycji, nieprzekraczalną linię zabudowy oraz zaznaczono granice obszarów szczególnego zagrożenia powodzią.