Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 maja 2023 r., sygn. II SA/Op 89/23
Kombatanci; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2023 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 20 stycznia 2023 r., nr DSE3a-K0918-D18381-32/23 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 18 marca 2022 r., nr DSE2-K0971-D18381-18D/22, 2) zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego J. S. kwotę 200 (dwieście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez J. S., jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 20 stycznia 2023 r., nr DSE3a-K0918-D18381-32/23, mocą której organ ten utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 18 marca 2022 r., nr DSE2-K0971-D18381-18D/22, o odmowie potwierdzenia, że skarżący był działaczem opozycji antykomunistycznej lub osobą represjonowaną z powodów politycznych.
Wniesienie skargi poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:
Wnioskiem z dnia 26 lipca 2021 r. (data wpływu do organu 30 lipca 2021 r.) J. S. (dalej jako: "strona", "skarżący" bądź "wnioskodawca"), zwrócił się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej jako: "organ" bądź "Szef Urzędu") o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1255 ze zm. - zwanej dalej ustawą) z tytułu współpracy ze zorganizowaną grupą podziemnej "Solidarności" w stanie wojennym, polegającej na uruchomieniu i zabezpieczeniu ciągłości pracy konspiracyjnej drukarni. W uzasadnieniu wniosku podał, że zorganizowanie podziemnej drukarni było możliwe tylko poprzez kontakt z kolegą ze studiów i jego grupą na P., od którego to odebrał urządzenie z materiałami do drukowania bibuły, które następnie przekazał wraz z instruktarzem zorganizowanej w tym celu grupie w P. Doraźnie przewoził bibuły swoim samochodem [...] a także użyczał swój pojazd do przewozu ludzi. Dodał, że nie kwalifikuje się do świadczeń pieniężnych, lecz chciałby mieć łatwiejszy dostęp do świadczeń medycznych. W dalszej kolejności podał, że był zaangażowany w struktury NSZZ "Solidarność" w Z. w P., ponadto był jednym z organizatorów zakładowej, legalnej "Solidarności", pełniąc funkcję przewodniczącego oraz członka Rady Pracowniczej. Do powyższego wniosku dołączył decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 31 maja 2021 r., nr [...], stwierdzającą, że J. S. nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa i w archiwum IPN nie zachowały się dokumenty wytworzone przez niego lub przy jego udziale, w ramach czynności wykonywanych przez niego w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa, a także oświadczenia T. S. z dnia 5 czerwca 2020 r. oraz B. P. z dnia 7 czerwca 2020 r., na okoliczność potwierdzenia, że skarżący był działaczem opozycji antykomunistycznej lub osobą represjonowaną z powodów politycznych. T. S. potwierdził, że J. S. w okresie od 1981 r. do 1983 r. brał czynny udział w Solidarności Walczącej. Przywoził Biuletyny z C., zaopatrywał w papier do drukowania i tusz drukarski oraz nauczał powielania. Posiadał samochód, którym przewoził materiały, pisma, bibuły a także pożyczał samochód. Z kolei B. P. oświadczył, że skarżący był czynnym uczestnikiem opozycji antykomunistycznej, jedyną osobą, bez której nie byłoby wydawnictwa "[...]". Dostarczał matryce białkowe, farbę drukarską, papier ponadto przeprowadzał szkolenie na powielaczu z którego, co 7-10 dni wychodziły materiały. Dystrybuował prasę na C., ponadto przywoził materiały z zewnątrz. Za swoją działalności zapłacił odejściem z pracy.