Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 maja 2023 r., sygn. II SA/Op 94/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 maja 2023 r. sprawy ze skargi B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 30 listopada 2022 r., nr SKO.40.1958.2022.śr w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

B. O. (dalej także: strona, skarżąca lub wnioskodawczyni), reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu (dalej: Kolegium lub SKO) z dnia 30 listopada 2022 r., nr SKO.40.1958.2022.śr, którą działając na podstawie art. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 570, ze zm.) i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000, ze zm.), dalej w skrócie: "Kpa", po rozpatrzeniu odwołania strony od decyzji z dnia 15 czerwca 2022 r., nr GOPS.5212.6.2022, wydanej przez działającego w imieniu Wójta Gminy C. Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w C. (dalej również jako: Kierownik GOPS), odmawiającej przyznania jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w celu opieki nad dziadkiem J. R. - decyzję organu I instancji utrzymało w mocy.

Orzeczenia zapadły w następującym stanie prawnym i faktycznym. Wnioskiem z dnia 8 lipca 2021 r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w C. B. O. (wówczas posiadająca nazwisko: M.), reprezentowana przez adwokata M. Ż., zwróciła się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad niepełnosprawnym dziadkiem J. R., ur. [...] (będącym w związku małżeńskim z M. R.). Do wniosku dołączono: oświadczenie skarżącej z dnia 6 lipca 2021 r. o zakresie sprawowanej opieki nad dziadkiem wraz załącznikiem nr 1 o osobach spokrewnionych, z którego wynika, że J. R. pozostaje w związku małżeńskim z M. R., ur. [...], która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz posiada córkę K. B. (ur. dnia [...]), która ma orzeczony lekki stopień niepełnosprawności. W aktach organu I instancji znajdują się również: orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia 16 kwietnia 2021 r. o zaliczeniu J. R. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, z którego wynika również, że jego niepełnosprawność istnieje od 58-go roku życia, a ustalony jej stopień datuje się od 9 marca 2021 r.; orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zaliczeniu M. R. do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, z którego wynika, że niepełnosprawność istnieje od 63-go roku życia, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 11 sierpnia 2016 r.; orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 27 lutego 2017 r. o zaliczeniu K. B. do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ważnym do dnia 1 marca 2020 r., z którego wynika również, że daty istnienia niepełnosprawności nie da się ustalić, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 31 stycznia 2014 r. W orzeczeniu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w W. z dnia 27 marca 2020 r. potwierdzono stan zdrowia K. B. z poprzedniego rozstrzygnięcia, wskazując, że przyznany stopień niepełnosprawności wydany zostaje do 27 marca 2024 r. Dodatkowo w aktach znajduje się: odpis skrócony aktu zgonu zmarłej córki J. R. – B. M.1; kwestionariusz wywiadu środowiskowego z dnia 15 lipca 2021 r., z którego wynika, że J. R. ma [...] lat, jest osobą schorowaną a od pół roku pomoc i opiekę świadczy mu wnuczka B. M., będąca osobą bezrobotną, która przyjeżdża do dziadków 3-4 razy w tygodniu na cały dzień, wykonuje czynności codzienne, tj. gotowanie według zaleconej diety, sprzątanie, robienie zakupów, koszenie trawy. Z powołanego wywiadu wynika również, że J. R. porusza się na wózku [...], sam jeździ samochodem, ale wnuczka mu towarzyszy przy wizytach u lekarza. Dalej wskazano w tym dokumencie, że M. R. (lat [...]) również jest osobą schorowaną i porusza się za pomocą [...], źle widzi, ubiega się o znaczny stopień niepełnosprawności, gdyż wymaga pomocy i opieki osób trzecich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00