Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 maja 2023 r., sygn. III SA/Lu 246/22

Oświata; Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Anna Strzelec Sędzia WSA Iwona Tchórzewska po rozpoznaniu w Wydziale III w dniu 9 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu uproszczonym sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 7 marca 2022 r. nr SKO.1765/21 w przedmiocie odmowy przyznania zwrotu kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego opiekuna do szkoły oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca E. K. we wniosku z dnia 1 września 2021 r., zwróciła się do Burmistrza Miasta B. o zwrot kosztów przejazdu niepełnosprawnej córki M. M. W. i jej opiekuna do Prywatnej Szkoły Podstawowej w B. w roku szkolnym 2021/2022. Do wniosku dołączyła orzeczenie nr [...] z dnia 18 sierpnia 2021 r. o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka oraz orzeczenie nr [...] z dnia 20 maja 2011 r. o niepełnosprawności córki M. W.. We wniosku skarżąca wyjaśniła, że dowóz jej córki będzie realizowany samochodem marki O. , należącym do Prywatnej Szkoły Podstawowej i ubiega się w związku z tym o zwrot kosztów przewozu na rzecz Prywatnej Szkoły Podstawowej w B.. W toku postępowania administracyjnego skarżąca dodatkowo wyjaśniła, że nie jest właścicielem wyżej wskazanego samochodu i nie posiada upoważnienia do dysponowania samochodem Prywatnej Szkoły Podstawowej.

Burmistrz Miasta B. decyzją z dnia 29 września 2021 r. odmówił skarżącej przyznania zwrotu kosztów przejazdu niepełnosprawnego dziecka i jego opiekuna do Prywatnej Szkoły Podstawowej w B.. Powołując się na treść art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082, ze zm.) wyjaśnił, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice. Organ wskazał, że według złożonych dokumentów dziecko w okresie od 27 stycznia 2021 r. do 26 lutego 2021 r. było dowożone do placówki bezpłatnie. Gmina B. zapewnia uczniom niepełnosprawnym bezpłatny transport do placówek, a skarżąca nie zgłosiła chęci przewozu dziecka transportem gminnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00