Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. VII SA/Wa 32/23

Zabytki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Montowski, Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Rudnicki, Asesor WSA Iwona Ścieszka (spr.), Protokolant: Specjalista Ewa Sawicka-Bożek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi H. W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 27 października 2022 r. znak DOZ-OAiK.650.1198.2021.UB w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 27 października 2022 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit c, art. 7 pkt 1, art. 9 ust. 1, art. 89 pkt 1 i art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840) oraz art. 17 pkt 2, art. 127 § 2 i art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000, dalej; k.p.a.), utrzymał w mocy decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 10 lutego 2020 r. w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego budynku mieszkalnego (dawną willę [...]) wraz z ogrodem, ogrodzeniem i najbliższym otoczeniem, znajdującego się przy ul. [...] w C., zlokalizowanego na działce nr [...], obręb [...] (identyfikator działki: [...]).

Minister uwzględnił, że – jak wynika z decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zakresem wpisu do rejestru zabytków objęto budynek mieszkalny wraz z ogrodem, ogrodzeniem i najbliższym otoczeniem, tj. całą działką nr [...], obręb [...], gm. [...], pow. [...] - zgodnie z oznaczeniem na załączonej mapie, stanowiącej integralną część decyzji. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przedstawił historię powstania budynku wzniesionego w 1891 r. dla A. M., według projektu A. J. Wskazał także, że tę część miasta zaczęto nazywać [...], bowiem budynki wznosiła tu właśnie firma należąca do [...]. W dalszej kolejności organ opisał omawianą willę, uwzględniając dokonane przekształcenia i stan zachowania wystroju architektonicznego. Stwierdził ponadto, że "wokół willi zachował się częściowo ogród z drzewami magnolii [...]", a od strony ul. [...] zachowało się "oryginalne ogrodzenie z kutą dwuskrzydłową bramą, posiadającą inicjały pierwszego właściciela – "A.M". Organ podkreślił, że budynek pomimo przekształceń "posiada spójną, jednorodną formę o wyraźnej stylistyce", z której wynika walor artystyczny obiektu. Willa jest "ważnym elementem zabudowy [...]", a we wnętrzach zachowała się część oryginalnego wystroju, m.in.: "dekorowana sień, boazerie, płycinowa stolarka oraz ościeża drzwiowe i okienne, ceramiczne posadzki, kute balustrady klatki schodowej". Obiekt został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00