Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 201/23

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędziowie SWSA Hanna Knysiak-Sudyka SWSA Janusz Kasprzycki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi U. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. na uchwałę Rady Powiatu [...] w [...] z dnia [...] 2022r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Rady Powiatu [...] I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. zasądza od Powiatu [...] na rzecz U. Spółka Akcyjna kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

U. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. zwana dalej Spółką złożyło do Rady Powiatu [...] wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną tej Rady M. A., zatrudnioną w ww. Spółce na stanowisko [...].

W uzasadnieniu tego wniosku podniesiono, że wnioskodawca zamierza wypowiedzieć stosunek pracy radnej w związku z likwidacją stanowiska pracy. Likwidacja stanowiska pracy zajmowanego przez radną wynika ze zmiany regulaminu organizacyjnego Spółki, zatwierdzonego w dniu 1 sierpnia 2022 r. przez radę nadzorczą Spółki. Wskazano, że Spółka nie posiada wakatów na innych stanowiskach adekwatnych do kompetencji posiadanych przez radną M. A. i w związku z tym nie może jej zaoferować innej pracy.

Podniesiono, że planowane rozwiązanie stosunku pracy z radną nie jest w jakimkolwiek zakresie związane z wykonywaniem przez radną mandatu. Wskazano również, że art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526) zwanej dalej w skrócie u.s.p. nie pozwala na odmowę wyrażenia przez właściwą radę powiatu zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy, jeżeli to rozwiązanie nie ma żadnego związku z wykonywanym publicznie mandatem. Przepis ten nie może być traktowany jako udzielający bezwarunkowej ochrony radnemu w sferze uprawnień pracowniczych, pozbawiając w istocie pracodawcę możliwości rozwiązania z takim pracownikiem (będącym jednocześnie radnym) stosunku pracy. Za poglądem zawartym w tym wniosku ma przemawiać, w ocenie wnioskodawcy, także stanowisko sądów administracyjnych.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00