Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 marca 2023 r., sygn. IV SA/Wr 690/22

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom Asesor WSA Marta Pająkiewicz - Kremis po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 marca 2023 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia 30 września 2022 r. nr HP.906.49.2022.JB w przedmiocie uchylenia decyzji o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej i umorzenia postępowania pierwszej instancji w całości oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

W dniu 23 lipca 2021 r. B. S. złożyła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej (pośmiertne) - przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli u jej męża E. S., zmarłego w dniu 2 sierpnia 2020 r.

Jak wynika z załączonego świadectwa pracy oraz karty narażenia zawodowego, mąż wnioskodawczyni zatrudniony był od 29 marca 1956 r. do 20 lutego 1958 r. i od 6 września 1958 r. do 2 lutego 1983 r. w K. w W. jako pomoc dołowa pod ziemią, młodszy górnik pod ziemią i górnik pod ziemią w narażeniu na pył węgla kamiennego, zawierający wolną krystaliczną krzemionkę - SiO2.

Decyzją z dnia 27 lipca 2022 r. nr II – 7/22 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu nie stwierdził pośmiertnie u męża wnioskodawczyni choroby zawodowej: przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli, które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc ze stosunkiem procentowym natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) do pojemności życiowej (VC) wynoszącym 0,7 po leku rozszerzającym oskrzela (poz. 5 wykazu chorób zawodowych). Organ pierwszej instancji wskazał, że Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Oddział w Wałbrzychu w orzeczeniu nr 282/2021 z dnia 26 listopada 2021 r. stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej pośmiertnie – przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli. Także Instytut Medycyny Pracy w Łodzi jako jednostka orzecznicza drugiej instancji w orzeczeniu nr NKOCHZA/4/22 z dnia 20 czerwca 2022 r. nie rozpoznał zgłaszanej choroby zawodowej. Jak ustaliły jednostki orzecznicze, w dokumentacji medycznej nie odnaleziono wyników badań spirometrycznych, które wskazywałyby na obturację dróg oddechowych w stopniu nasilenia określonym w przepisach prawa w okresie do 1 roku od ustania narażenia zawodowego. Podejrzenie przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli wysunięto dopiero po wielu latach od zakończenia pracy zawodowej w ekspozycji na pyły drażniące drogi oddechowe, a pewne rozpoznanie ustalono w 2015 r. W związku z powyższym brak jest podstaw do uznania zawodowej etiologii rozpatrywanej choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00