Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II SA/Łd 704/22
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Czerw Sędziowie Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka Asesor WSA Marcin Olejniczak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 marca 2023 r. sprawy ze skargi E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w Ł. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia 6 lipca 2022 r. nr 177/2022, znak: GPB-III.7721.139.2022 KT w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Tomaszowskiego z dnia 10 maja 2022 roku nr 266/2022 znak: WAB.6740.371.2021. MR
Uzasadnienie
Wojewoda Łódzki, decyzją z 6 lipca 2022 r. utrzymał w mocy decyzję Starosty Tomaszowskiego z 10 maja 2022 r., którą odmówiono E. spółce z o.o., Spółce Komandytowej w Ł. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę myjni bezdotykowej samochodów osobowych wraz z instalacjami: wodną, elektryczną, kanalizacji sanitarnej oraz deszczową, na działkach o nr [...], [...], w obrębie [...], w T.
Z akt sprawy wynika, że 17 maja 2021 r. spółka wniosła o pozwolenie na budowę ww. myjni, załączając do wniosku cztery egzemplarze projektu budowlanego i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W dniu 12 stycznia 2022 r., Starosta Tomaszowski wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o uzgodnienie ww. zamierzenia budowlanego.
W odpowiedzi Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, postanowieniem z 14 lutego 2022 r. nie uzgodnił budowy myjni, stwierdzając, że obszar inwestycji oznaczony jest w planie jako teren zabudowy usługowej. Ulica [...] jest jedną z głównych ulic w T. Mając na uwadze ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz do analizę otoczenia (przeważająca zabudowa mieszkalna oraz nieliczne usługi w parterze budynków), organ uzgadniający stwierdził się, że realizacja zamierzenia polegającego na budowie myjni bezdotykowej samochodów osobowych przy ul. [...] w T. zaburzy historyczny układ przestrzenny. Budowa obiektów usługowych typu myjnia samochodowa powinna być lokalizowana poza historycznymi centrami miast, ewentualnie w miejscach niewidocznych z przestrzeni publicznej, tak by nie wprowadzać dodatkowego chaosu przestrzennego. Dlatego dopuszczalne jest wybudowanie myjni w głębi posesji w taki sposób, by w przyszłości umożliwić powstanie budynku usługowego, zgodnie z § 30 pkt 1 w/w uchwały, w pierzei ulicy [...]".