Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 marca 2023 r., sygn. I SA/Łd 59/23

Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Protokolant: specjalista Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2023 r. sprawy ze skargi C. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na indywidualną interpretację Burmistrza Głowna z dnia 28 października 2022 r. nr FB.3120.305.2022 w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną interpretację 2. zasądza od Burmistrza Głowna na rzecz strony skarżącej kwotę 697 złotych (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Burmistrz Głowna interpretacją indywidualną z 28 października 2022 r. uznał stanowisko A S.A. w W., zawarte we wniosku z 25 września 2017 r. o wydanie interpretacji, za prawidłowe w części uznającej fundamenty pod urządzenia i maszyny stacji LNG oraz place, drogi zewnętrzne i wewnętrzne za budowle w rozumieniu prawa budowlanego, podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, oraz za nieprawidłowe w pozostałym zakresie.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku wskazano, że podatnik dostarcza gaz ziemny odbiorcom instytucjonalnym zużywającym gaz w procesie produkcyjnym. Spółka zajmuje się również tworzeniem instalacji LNG służących do odbioru gazu, tzn. przy zakładach produkcyjnych kontrahentów dzierżawi działki gruntu, na których buduje stacje zgazowania skroplonego gazu ziemnego LNG wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Klientami wnioskodawcy są głównie przedsiębiorstwa niepodłączone do sieci gazowych znajdujące się przeważnie na wsiach i obrzeżach miast. Działalność przebiega w ten sposób, że spółka nabywa skroplony gaz ziemny i transportuje go do zbiorników znajdujących się na stacjach LNG. W stacji LNG skroplony gaz ziemny podlega regazyfikacji po ogrzaniu, na skutek którego paruje, tzn. przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy i jest przesyłany rurami do kontrahenta. W skład stacji LNG wchodzą następujące elementy: ogrodzenie, zbiornik kriogeniczny, parownice atmosferyczne, stacja redukcyjno-pomiarowa, rurociągi (nalewczy, fazy ciekłej, fazy gazowej), fundamenty pod zbiornik, parownice i stację redukcyjno-pomiarową, a także drogi wewnętrzne i zewnętrzne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00