Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. II SAB/Wr 1389/22
Cudzoziemcy
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Sędzia WSA Władysław Kulon po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2023 r. w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi N. M. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się bezczynności w prowadzeniu postępowania; II. stwierdza, że bezczynność Wojewody Dolnośląskiego miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania Wojewody Dolnośląskiego do wydania aktu albo dokonania czynności; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 500 (pięćset) złotych; V. dalej idącą skargę oddala; VI. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz skarżącej kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 23 lipca 2021 r. obywatelka B. N. M. (dalej skarżąca, strona skarżąca) zwrócił się do Wojewody Dolnośląskiego o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
W aktach sprawy znajdują się kopie stron paszportu skarżącej, dokumenty związane z zatrudnieniem i kwalifikacjami zawodowymi, dokumenty związane z zakupem lokalu mieszkalnego.
Dnia 23 maja 2022 r. skarżąca złożyła ponaglenie.
Pismem datowanym na 2 sierpnia 2021 r. Wojewoda wystosował stosowne pytanie do organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny.
W dniu 25 czerwca 2022 r. dokonano wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania skarżącej.
Skarga złożona za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika w przedmiocie bezczynności Wojewody Dolnośląskiego wpłynęła dnia 12 września 2022 r. Zarzuty skargi są następujące: 1) stwierdzenie bezczynności Wojewody Dolnośląskiego, 2) stwierdzenie rażącego naruszenia prawa, 3) zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w ciągu 14 dni od daty otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami, 4) przyznanie skarżącemu sumy pieniężnej w wysokości 10 000 zł, 5) wymierzenie organowi grzywny, 6) zasądzenie na rzecz strony skarżącej kosztów postępowania.