Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lutego 2023 r., sygn. II SA/Wr 517/22

Samorząd terytorialny; Planowanie przestrzenne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Sędzia WSA Władysław Kulon Protokolant: Emilia Witkowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. J. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości R. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

M. J. (dalej jako skarżący) dnia 20 czerwca 2022 r. wniósł skargę na uchwałę nr [...] Rady Gminy K. (dalej organ, Rada) z dnia [...] października 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości R. (dalej plan, plan miejscowy, uchwała planistyczna) zwracając się o stwierdzenie nieważności tej uchwały oraz o zasądzenie koszów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

Skarżący wykazuje swój interes prawny prawem własności działki objętej planem. Stanowiąca własność skarżącego działka nr [...], jednostka ewidencyjna [...] K. przeznaczona jest w planie miejscowym na tereny rolnicze z zakazem zabudowy. W ocenie skarżącego plan miejscowy wprowadza niezgodne z prawem ograniczenia dotyczące jego nieruchomości. Wskazuje, że został pozbawiony możliwości zabudowy swojej działki.

Skarżący zarzucił uchwale naruszenie: 1) art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w związku z art. 4 Konstytucji RP i art. 4 ustawy Prawo budowlane w związku z art. 140 Kodeksu cywilnego w związku z art. 1, art. 3 oraz rozdział 2 i 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych poprzez naruszenie zasady proporcjonalności w ten sposób, że na objętej planem miejscowym i stanowiącej własność skarżącego działce (działka nr [...], jednostka ewidencyjna [...] K.) wprowadzono zakaz zabudowy, co stanowi nadmierne ograniczenie prawa własności, 2) art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w ten sposób, że działka skarżącego znajduje się w bezpośredniej bliskości terenów, na których zabudowa jest dopuszczalna, 3) art. 32 ust. 2 Konstytucji RP w związku z art. 4 ustawy Prawo budowlane przez naruszenie zasady równości wobec prawa w ten sposób, że plan miejscowy nakłada na właściciela przedmiotowej działki ograniczenia nadmierne i w stopniu większym niż na właścicieli sąsiednich działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00