Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 lutego 2023 r., sygn. II SA/Sz 929/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 24 sierpnia 2020 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
w K. wpłynął wniosek M. B. (dalej: "skarżąca", "strona")
o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem W. N.. Do wniosku dołączono orzeczenie o niepełnosprawności syna, decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wysokości przyznanej jej emerytury i dwa orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] września 2020 r. odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem.
Skarżąca złożyła odwołanie od decyzji organu I instancji. Rozpoznając sprawę Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] listopada 2020 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Rozpoznając skargę strony na decyzję organu odwoławczego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Sz 39/21, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] września 2020 r.
Sąd wskazał m.in., iż należy umożliwić skarżącej wybór świadczenia korzystniejszego, nie pozbawiając jednocześnie należnego wsparcia w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym synem. Sąd podkreślił, że fakt pobierania przez skarżącą emerytury nie może być w okolicznościach tej sprawy przeszkodą do przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego. W sytuacji zbiegu po stronie tego samego podmiotu uprawnień do obydwu tych świadczeń znajduje zastosowanie reguła dokonania wyboru, polegająca na możliwości rezygnacji przez stronę ze świadczenia, które jest dla niej mniej korzystne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right