Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. IV SA/Po 56/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska Sędzia WSA Tomasz Grossmann Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 lutego 2023 r. sprawy ze skargi J. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 września 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Wójt Gminy R., po ponownym rozpoznaniu sprawy w pierwszej instancji, decyzją z dnia 06 czerwca 2022 roku (nr [...]), odmówił przyznania J. N. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką J. F..

Organ ustalił, że podopieczna od wielu lat choruje (miażdżyca, cukrzyca, schorzenia narządów ruchy, choroba Alzheimera) i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Niezdolności do samodzielnej egzystencji datuje się od lipca 2021 roku. Opiekę na chorą matką sprawuje córka J. N., co obejmuje poranną i wieczorną kąpiel, ubieranie, szykowanie i podawanie posiłków, pranie, prasowanie, podawanie leków, mierzenie ciśnienie układanie do snu i czuwanie podczas snu.

Odmawiając przyznania świadczenia Wójt wyjaśnił, że brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki nad matką. Wnioskodawczyni zakończyła aktywność zawodową 1995 roku, a konieczność opieki nad matką powstała w 2021 roku. Ostatnie stałe zatrudnienie na umowę o pracę trwało do 30 grudnia 1991 roku. W okresie od [...] stycznia 1992 roku do [...] lipca 1995 roku wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą, a od [...] sierpnia 1995 roku do [...] sierpnia 1996 roku ze względów zdrowotnych przebywała na rencie rehabilitacyjnej. Po tym okresie wnioskodawczyni nie poszukiwała i nie podejmowała zatrudnienia. Wyjaśniła, że "mąż zarabiał na tyle dobrze, ze była w stanie utrzymać rodzinę". Od [...] kwietnia 2017 roku wnioskodawczyni ma ustalone prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Aktualnie wnioskodawczyni jest osoba bierną zawodowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00