Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II SA/Łd 928/22
Budowlane prawo
Dnia 15 lutego 2023 roku . Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Sędziowie Sędzia WSA Michał Zbrojewski Asesor WSA Tomasz Furmanek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2023 roku sprawy ze skargi W. R. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia 15 września 2022 r. nr 232/2022 znak: GPB-III.7721.172.2022 (KW) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę. MR
Uzasadnienie
II SA/Łd 928/22
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzja z dnia 15 września 2022 r. Wojewoda Łódzki po rozpatrzeniu odwołania W. R., od decyzji Starosty Łódzkiego Wschodniego z dnia 15 czerwca 2022 r. zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę dla firmy P. Sp. z o.o. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu powyższej decyzji wyjaśniono, że w dniu 15 kwietnia 2022 r. wpłynął wniosek firmy P. Sp. z o.o., do Starostwa Łódzkiego Wschodniego o pozwolenie na budowę przenośnego wolnostojącego masztu antenowego HEXABOTDA 43 m wraz z infrastrukturą zasilającą zlokalizowanego na działkach nr ewid. [...], [...], [...], [...], [...], [...] w miejscowości G. gmina R.
Starosta Łódzki Wschodni wydał decyzję z dnia 15 czerwca 2022 r. zatwierdzającą projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dla przedmiotowej inwestycji.
Od decyzji organu I instancji skarżący wniósł odwołanie.
Wojewoda Łódzki powołując się na art. 4, art. 32 ust. 4, art. 28 ust. 1, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm. – dalej P.b.) wyjaśnił, że przedmiotowa inwestycja polegać będzie na budowie przenośnego wolno stojącego masztu antenowego hexaBOT DATURA o wysokości trzonu 40,6 m, natomiast całkowita wysokość masztu nad poziomem terenu wynosić będzie 43 m, ponadto projektuje się 9 szt. anten sektorowych, 12 szt. urządzeń RRU, 3 szt. anten radioliniowych, urządzenia sterujące, okablowanie oraz infrastrukturę zasilającą LDW0002A. Dodano, że do masztu antenowego telefonii komórkowej będzie dostarczana jedynie energia elektryczna, która zostanie zapewniona za pomocą planowanej infrastruktury zasilającej, która jest przedmiotem projektu elektrycznego stanowiącego oddzielne opracowanie. Przedmiotowy maszt zlokalizowany jest na działce nr ewid. [...] przy jej północnej granicy obręb [...] G., gmina R., infrastruktura zasilająca projektowana jest na działkach nr ewid.: [...], [...], [...], [...] oraz na części działki [...]. Maszt wyposażony jest w typowe ogrodzenie mocowane do żelbetowych bloków balastowych. Ogrodzenie masztu uniemożliwia dostęp do wnętrza osobom nieuprawnionym. U podstawy masztu na ruszcie wsporczym ustawione są urządzenia sterujące.