Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. II SA/Bd 1301/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie Sędzia WSA Anna Klotz Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 lutego 2023 r. sprawy ze skargi P. T. na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie diet i zwrotu kosztów podróży przysługujących radnym stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.

Uzasadnienie

Prokurator Rejonowy w Tucholi wniósł skargę na uchwałę Nr XXXVI/239/2021 Rady Gminy Sośno z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży przysługujących radnym. Zaskarżonej uchwale zarzucił istotne naruszenie art. 94 i 88 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r.

o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych poprzez zaniechanie ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym ww. uchwały.

Mając na uwadze powyższe Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że zasadniczą kwestią podlagającą rozstrzygnięciu jest to, czy rzeczony akt prawny stanowi akt prawa miejscowego, co

z kolei determinowałoby konieczność jego publikacji w dzienniku urzędowym województwa poprzedzającą wejście jego w życie.

Aktem prawa miejscowego jest taki akt, który zawiera normy postępowania

o charakterze generalnym i abstrakcyjnym. Normatywny charakter aktu oznacza, że zawiera on wypowiedzi wyznaczające adresatom pewien sposób zachowania się, przybierający postać nakazu, zakazu lub uprawnienia. Charakter generalny oznacza, że normy zawarte w takim akcie definiują adresata poprzez wskazanie cech, a nie poprzez wymienienie go z nazwy. Natomiast abstrakcyjność normy wyraża się w tym, że nakazywane, zakazywane lub dozwolone zachowanie ma mieć miejsce

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00