Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Wr 537/22

Prawo miejscowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda Sędzia WSA Władysław Kulon Protokolant: Starszy asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kłodzku na uchwałę Rady Miejskiej w Radkowie z dnia 21 grudnia 2018 r. Nr III/21/18 w przedmiocie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków I. stwierdza nieważność § 7, § 8, § 9 i § 28 zaskarżonej uchwały; II. stwierdza nieważność § 16 ust. 3 zaskarżonej uchwały w brzmieniu nadanym uchwałą Rady Miejskiej w Radkowie z dnia 30 sierpnia 2021 r. Nr XLV/322/21 zmieniającą uchwałę w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Uzasadnienie

Uchwałą nr III/21/18 z dnia 21 grudnia 2018 r. Rady Miejskiej w Radkowie przyjęto regulamin dostarczania wody i odbioru ścieków. W podstawie prawnej aktu wskazano art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2018 r. poz.1152 i poz. 1629) Rada Miejska w Radkowie.

W akcie uchwalono-między innymi- w rozdziale 3, warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług. W § 5 określono, że świadczenie usług zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków odbywa się w oparciu o pisemną umowę zawartą między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług, zgodnie z art. 6 ustawy; w § 6 rada wskazała, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może posługiwać się wzorcem umownym w postaci ogólnych warunków umów. Paragraf 7 stanowi, że umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków jest zawierana z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy; dalej (§ 8) określa, że umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, do której ma być dostarczana woda lub z której mają być odprowadzane ścieki, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. W § 9 ust. 1. dodano, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zawiera umowę z osobami korzystającymi z lokali znajdujących się w budynku wielolokalowym na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, po spełnieniu warunków określonych w ustawie, a w ust. 2, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może wyrazić zgodę na zawarcie umowy z osobą korzystającą z lokalu znajdującego się w budynku wielolokalowym, bez konieczności spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1. W § 10 uchwalono dalej, że przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne sporządza i przedkłada przyszłemu odbiorcy usług projekt umowy, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia wniosku o zawarcie umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00