Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Sz 873/22
Ewidencja gruntów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego I Kartograficznego z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie aktualizacji danych w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.
Uzasadnienie
K. K., dalej: "skarżąca", "strona", wystąpiła w dniu 28 marca 2022 r. do Prezydenta Miasta S. z wnioskiem o dostosowanie wpisów w ewidencji gruntów i budynków, poprzez dokonanie czynności technicznej bądź wydanie decyzji, mając na uwadze brzmienie art. 24 ust. 2b lit b, pkt 1 lit. b ustawy
z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. 2021. poz. 1990 ze zm.), dalej jako "p.g.k.", wobec nieruchomości położonej w S. przy ul. [...] nr [...].
Zawiadomieniem z dnia 25 kwietnia 2022 r. Prezydent poinformował wnioskodawczynię o wszczęciu postępowania administracyjnego w przedmiocie aktualizacji danych ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków nieruchomości położonej przy ul. [...] w S., a w dniu 15 czerwca 2022 r., po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, wydał decyzję nr [...] [...], w której odmówił aktualizacji danych ewidencyjnych objętych ewidencją gruntów i budynków wyjaśniając, że nieruchomość o wskazanym położeniu, dla której prowadzona jest KW nr [...], stanowiąca własność wnioskodawczyni w ewidencji gruntów i budynków oznaczona jest numerami działek [...], [...], w obrębie ewidencyjnym [...], natomiast w księdze wieczystej nieruchomość oznaczona jest numerem działki [...], w obrębie ewidencyjnym [...] D..
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie Prezydent wskazał w szczególności, że występująca rozbieżność pomiędzy zapisami widniejącymi w ewidencji gruntów i budynków i księdze wieczystej nieruchomości wynika z nieujawnienia w księdze wieczystej podziału działki nr [...] na działki nr [...] i nr [...], na mocy decyzji nr [...] z dnia [...] kwietnia 1984 r., która to do dnia dzisiejszego nie została uchylona, jest prawnie obowiązująca, swoją treścią wiąże strony oraz organy administracji państwowej i sądy. Decyzję administracyjną wraz z mapą z projektem podziału w skali 1:500 otrzymał W. P. (ówczesny właściciel działki [...], w celu ujawnienia podziału (dokonania wpisu) w księdze wieczystej, czego nie uczynił. A więc rozbieżność pomiędzy zapisami w księdze wieczystej a zapisami w ewidencji gruntów nie wynika z błędu w czynnościach technicznych związanych