Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. IV SA/Po 756/22

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Tomasz Grossmann (spr.) Sędzia WSA Maciej Busz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej na uchwałę Rady Miejskiej w Kórniku z dnia 25 czerwca 2014 r. nr L/552/2014 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Spółdzielczej - etap I, obręb geod. Borówiec, gm. Kórnik stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.

Uzasadnienie

Pismem z 10 sierpnia 2022 r. (sygn. akt PR Pa 45.2021) Prokurator Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej (dalej jako "Prokurator" lub "Skarżący") zaskarżył uchwałę nr L/552/2014 Rady Miejskiej w Kórniku z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Spółdzielczej - etap I, obręb geod. Borówiec, gm. Kórnik (zwaną też dalej "Uchwałą" lub "Planem"). Zarzuciwszy Uchwale istotne naruszenie art. 7 i art. 94 Konstytucji RP w zw. z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1947, dalej w skrócie "u.c.c.z.") polegające na nieuzyskaniu, przy uchwalaniu zaskarżonej uchwały, zgody właściwego inspektora sanitarnego - Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu (dalej jako "PPIS") - na założenie cmentarza komunalnego w ww. rejonie, wniósł o stwierdzenie nieważności Uchwały.

W uzasadnieniu skargi jej autor podkreślił, że konstrukcja art. 1 ust. 2 u.c.c.z. wymusza uzyskanie wspomnianej zgody (w formie decyzji administracyjnej) jeszcze przed podjęciem decyzji w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bowiem wszelkie wymagania sanitarne winny być spełnione już na etapie przeznaczania w planie miejscowym konkretnego terenu na cmentarz, a nie dopiero na etapie urządzania cmentarza. Tymczasem, jak ustalono, przed PPIS nie było prowadzone postępowanie w przedmiocie wyrażenia zgody na lokalizację przedmiotowego cmentarza, o której mowa w art. 1 ust. 2 u.c.c.z., ani nie wpłynął wniosek o wydanie takiej zgody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00