Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Go 567/22
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Krzysztof Rogalski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi P. Spółki z o.o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza z dnia [...] r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej P. Spółki z o.o. kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2022r. Burmistrz, powołując się na dyspozycję art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1060 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.) oraz art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1, art. 63 ust. 2-4 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 503 zwanej dalej u.p.z.p.), odmówił ustalenia na rzecz P. Spółki z o.o. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy fotowoltaicznej [...] o mocy do 1 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na położonej w gm. [...] części działki o nr ewid. [...].
Powołując się na dyspozycję art. 10 ust. 2a u.p.z.p. Burmistrz wskazał w uzasadnieniu swej decyzji, iż realizacja urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 500 kW (na podstawie planu miejscowego oraz na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) może odbywać się tylko na obszarach wskazanych w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, z wyłączeniem urządzeń fotowoltaicznych o mocy nie większej niż 1000 kW zlokalizowanych na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas V, VI, VIz i nieużytkach. Ponieważ planowana inwestycja o mocy do 1 MW miałaby zostać zlokalizowana również na gruntach klasy RIVb jej realizacja warunkowana jest spełnieniem wymagań określonych w art. 61 ust. 1 u.p.z.p. Burmistrz powołał się w dalszej kolejności na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. akt II OSK 3705/19), wskazujące, iż lokalizacja urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii, o których mowa w art. 10 ust. 2a u.p.z.p., nie jest zwolniona - na podstawie art. 61 ust. 3 - od wymogów ustanowionych w art. 61 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy. Treść przepisów art. 10 ust. 2a, jak również art. 15 ust. 3 pkt 3a u.p.z.p. świadczy, iż wolą ustawodawcy było, by inwestycje w ramach których planuje się rozmieszczenie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW realizowane były przede wszystkim na podstawie ustaleń planu miejscowego. Nie wyklucza to jednakże możliwości ubiegania się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, dla ustalenia których wymagane jest spełnienie wymogów z art. 61 ust. 1 pkt 1-5 u.p.z.p.