Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Skierowanie do domu pomocy społecznej jako ostateczna forma wsparcia - Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Gl 1265/22

Do domu pomocy społecznej może być skierowana osoba, która spełnia łącznie przesłanki wymagane przez prawo, a mianowicie wymaga całodobowej opieki, nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można jej zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Skierowanie do DPS jest ostatecznością i powinno być poprzedzone oceną możliwości udzielenia pomocy osobie potrzebującej w miejscu jej zamieszkania.

Teza od Redakcji

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska,, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 26 lipca 2022 r. nr SKO.PS/41.5/648/2022/9948/ w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Burmistrza T. z dnia 31 maja 2022 r. nr [...], odmówiono skierowania M. Z. (strona, skarżąca) do domu pomocy społecznej (DPS).

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał na okoliczności stanu faktycznego oraz obowiązujące normy prawne. Między innymi podał, iż w dniu 14 października 2021 r. do Ośrodka Pomocy Społecznej w T. wpłynął wniosek strony o skierowanie do DPS.

Organ I instancji ustalił na podstawie wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 4 listopada 2021 r., że strona prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe. Choruje przewlekle. Ma orzeczony przez Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności w G. znaczny stopień niepełnosprawności na stałe. Utrzymuje się z renty rodzinnej i zasiłku pielęgnacyjnego. Łączny dochód strony wynosi 2 712,53 zł. W trakcie wywiadu środowiskowego pracownik socjalny zaproponował stronie pomoc w formie usług opiekuńczych, na które strona wyraziła zgodę. Organ zacytował brzmienie art. 54 ust.11 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U z 2020 r. poz. 1876- dalej "u.p.s.") i wskazał, że do DPS może być kierowana osoba, która spełnia łącznie następujące przesłanki: wymaga całodobowej opieki (z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności); nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu; nie można jej zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Organ I instancji stwierdził, że strona spełnia następujące przesłanki: wymaga całodobowej opieki z powodu wieku, choroby i niepełnosprawności oraz nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00