Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Bd 1077/22

Gospodarka gruntami

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi J. F. i K. F. na decyzję Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] września 2022 r. nr [...] w przedmiocie scalenia nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2022 r. znak [...] Prezydent Miasta T. na podstawie art. 24 ust. 2c ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 ze zm.) – dalej jako: "Pgik" odmówił K. F. i J. F. (dalej jako: "Skarżący") połączenia działek nr [...] i [...] obręb [...] miasto T.

Skarżący w piśmie z [...] maja 2022 r. skierowali do organu wniosek o następującej treści: "(...) wnosimy o anulowanie decyzji podziałowej w sprawie nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr działki [...] obręb [...], położonej w T. przy ul. O., do której prowadzona jest księga wieczysta KW [...] (decyzja nr [...] z dnia [...].07.2019) i jej zmianę polegającą na połączeniu działek [...] i [...] w jedną całość."

Pismem z dnia [...] maja 2022 r. organ wezwał wnioskodawców o sprecyzowanie wniosku, wyjaśniając im, że Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera pojęcia "anulowanie decyzji". Organ wniósł o wyjaśnienie, czy decyzja orzekająca o podziale nieruchomości – działki nr [...] obręb [...], ma być uchylona, zmieniona, czy ma być stwierdzona jej nieważność. Jednocześnie organ poinformował Skarżących, że działki nr [...] i [...] powstały w wyniku podziału ich na podstawie ostatecznej decyzji z [...] lipca 2019 r. Organ opisał zasadę trwałości decyzji ostatecznych wymienioną w art. 16 kpa. Poinformował strony, że dopóki decyzja ostateczna nie zostanie usunięta z obrotu prawnego, dopóty stosunek prawny powstały na jej podstawie wiąże strony i organ, który ją wydał. Dalej organ wyjaśnił, że starosta jest związany decyzją ostateczną o zatwierdzeniu podziału nieruchomości i nie jest uprawniony do zmiany jej rozstrzygnięcia poprzez ujawnienie w ewidencji gruntów i budynków danych określających przebieg granic działek ewidencyjnych w sposób odmienny niż wynika to z tej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00